„Powstali 1863–64”. Wystawa Muzeum Historii Polski we Wrocławiu
W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Czy kosa była lepsza od karabinu? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, którą od 14 do 25 października będzie można oglądać we Wrocławiu.
Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to historia powstania 1863–1864 przedstawiona w szesnastu pawilonach. Początkiem opowieści są przedstyczniowe manifestacje, w dalszej części zwiedzający poznają m.in. przebieg walk, udział w nich wybranych postaci i grup społecznych, doniesienia światowej prasy, biżuterię patriotyczną czy powstańczą modę. Do opowiedzenia o powstaniu wykorzystywane są wspomnienia, relacje, archiwalne dokumenty, zdjęcia, grafiki czy fragmenty prasy z epoki. Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli także okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.
W kolejnej części wystawy znajduje się multimedialna kopuła, gdzie pokazywana jest animacja prezentująca wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego. Obrazy i dźwięki tworzą tu barwną, pełną zwrotów akcji opowieść o zrywie i pozwalają zwiedzającym przenieść się na chwilę w czasy insurekcji. chwilę w czasy insurekcji.
W ramach działań edukacyjnych związanych z ekspozycją wystawy, 16 października odbędzie się bezpłatne szkolenie dla nauczycieli poświęcone Powstaniu Styczniowemu. Uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób wykorzystać wystawę do realizacji zajęć w jej przestrzeni, oraz zapoznają się z materiałami edukacyjnymi. Zapisy poprzez formularz do 15 października: https://formularz.zajezdnia.org/powstali-1863-64/
Muzeum Historii Polski przygotowało pakiet materiałów edukacyjnych dostępnych dla uczniów szkół podstawowych i średnich. W zestawie znajdują się karty pracy oraz materiały uzupełniające do zajęć dotyczących Powstania Styczniowego. Bezpłatne materiały są do pobrania w zakładce EDUKACJA.
WYSTAWA „POWSTALI 1863-64”,
Zapraszamy na spotkanie wokół wystawy 16 października o godzinie 16:30, plac przed Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184, Wrocław
Wystawa czynna w dniach 14-25 października 2023 r. w godzinach:
wtorek- środa 09:00-17:00,
czwartek: 10:00-17:00
piątek-niedziela: 10:00-18:00
poniedziałek – nieczynna
Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, wstęp wolny
Kuratorzy wystawy: Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina
Projekt plastyczny i wykonanie: Studio projektowe Sowa-Szenk
Organizator: Muzeum Historii Polski.
Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Darczyńca: Bank Pekao S.A.
Patroni medialni: Polskie Radio, Telewizja Polska, TVP3, Polska Press Grupa, Nasza Historia, Gość Niedzielny, Dzieje.pl.