Wystawa „Powstali 1863-64” w Lublinie

Pasjonujące opowieści oparte są o wspomnienia, relacje, źródła archiwalne i dokumenty.

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
31.08-10.09
Plac Litewski w Lublinie
Organizator: Muzeum Historii Polski
wstęp wolny

W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Czy kosa była lepsza od karabinu? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, którą od 31 września do 9 października będzie można oglądać w Lublinie.

 

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na Placu Litewskim w Lublinie.

Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to historia powstania 1863–1864 przedstawiona w szesnastu pawilonach.  Opowieść zaczyna się  od przedstyczniowych manifestacji,  przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci i grup społecznych po doniesienia światowej prasy, powstańczą modę z epoki czy pamięć o zrywie. Pasjonujące opowieści oparte są o wspomnienia, relacje, źródła archiwalne, dokumenty. Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli także okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.

W kolejnej części wystawy znajduje się multimedialna kopuła, gdzie pokazywana jest animacja prezentująca wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego. Obrazy i dźwięki tworzą tu barwną, pełną zwrotów akcji opowieść o zrywie i pozwalają zwiedzającym przenieść na chwilę w czasy insurekcji.

 

Wystawie towarzyszą warsztaty edukacyjne „Zagadki historyczne z Powstania Styczniowego” przeznaczone dla dzieci w wieku 7-12 lat przygotowane przez edukatorów z Muzeum Historii Polski. Są to bezpłatne zajęcia, które odbędą się 6 września 2023 r. Uczestnicy będą mieli okazję wykonać kolaż z użyciem reprintów fotografii, prasy i malarstwa okresu Powstania Styczniowego. Warsztatom towarzyszyć będzie zwiedzanie wystawy z przewodnikiem. Uczestnicy zajęć otrzymają również upominki związane ze 160. rocznicą Powstania Styczniowego. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

 

WYSTAWA „POWSTALI 1863-64”,

Zapraszamy na wernisaż wystawy 31 września o godzinie 12.00 na Plac Litewski w Lublinie oraz na oprowadzanie kuratorskie, które się odbędzie po wernisażu.

 

Wystawa czynna codziennie w dniach 31 – 9 października 2023 r. w godz. 10.00-18.00,

Plac Litewski w Lublinie, wstęp wolny

 

 

Kuratorzy wystawy: Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina

Projekt plastyczny i wykonanie: Studio projektowe Sowa-Szenk

Organizator: Muzeum Historii Polski.

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Darczyńca: Bank Pekao S.A.

Patroni medialni: Polskie Radio, Telewizja Polska, TVP3, Polska Press Grupa, Nasza Historia, Gość Niedzielny, Dzieje.pl.

Zobacz także

12.04.2024 r.
Samorządowy Ośrodek Kultury w Cmolasie

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów po raz kolejny zaprasza na serię wydarzeń artystycznych, które będą zrealizowane w perłach dziedzictwa kulturowego – podkarpackich…

27.04.2024 r.
Nadleśnictwo Waliły – Szlak Powstania Styczniowego

Zapraszamy do udziału w wyjątkowej, leśnej wyprawie po Puszczy Knyszyńskiej. 27 kwietnia - w przededniu rocznicy Bitwy pod Waliłami -…

19.04.2024 r.
: Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera w Ropczycach, ul. Bursztyna 1

W dniu 19.04.2024 r. o godzinie 10:00 w Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera w Ropczycach odbędzie się wernisaż wystawy pod…