„PRZYWRACAMY PAMIĘĆ O POWSTANIU STYCZNIOWYM” - podsumowanie projektu.
Na podsumowaniu projektu zaprezentowane zostaną:
• występ uczestników warsztatów muzycznych,
• wystawa biżuterii powstańczej,
• wyniki poszukiwań tożsamości uczestników powstania, których mogiły znajdują się na gnieźnieńskich cmentarzach,
• wspólne śpiewanie pieśni powstańczych z OBERTASEM i MAŁYM ŚLĄSKIEM.
Zaplanowane działania dotyczą przypomnienia mieszkańcom Gniezna, powiatu gnieźnieńskiego i turystom lokalizacji 5 grobów uczestników Powstania Styczniowego, które znajdują się na 2 gnieźnieńskich cmentarzach i nawiązują do „Wyprawy trzemeszeńskiej z 1863 roku”. Wtedy to 60 gimnazjalistów z Trzemeszna ruszyło do Powstania Styczniowego.
Wydarzenie to zostało potwierdzone w źródłach historycznych. Gen. Marian Langiewicz – dyktator Powstania był absolwentem tej szkoły i przez pewien czas mieszkał w Witkowie.
Dysponując takim materiałem historycznym uświadamiamy szerokiemu i zróżnicowanemu wiekowo odbiorcy znaczenie Powstania dla polskiej tradycji i narodowego dziedzictwa. Wskazujemy na rolę pamięci o Powstaniu Styczniowym, odwołujemy się do wydarzeń, które miały charakter lokalny, a także przypominamy Wielkopolan (K. Mielęckiego, E. Taczanowskiego, E. Calliera), którzy brali w nim udział. Realizowane przez nas działania edukacyjno-animacyjne mają na celu przypomnienie i utrwalenie pamięci o czynie niepodległościowym.