„Wieczornica” – w ramach projektu „Przywracanie Pamięci – od ordynacji do Muzeum – rola dworu w Kobylanach w powstaniu styczniowym”

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
22.01.2023
Cmentarz parafialny w Kobylanach; kościół pw. Najświętszej Marii Panny w Kobylanach; Szkoła Podstawowa im. ks. Stanisława Kołodziejczyka
Organizator: Fundacja Klucz Kobylański, Szkoła Podstawowa im. ks. Stanisława Kołodziejczyka, Proboszcz Parafii Kobylany
udział bezpłatny

Na cmentarzu w Kobylanach odsłonięto odnowiony pomnik Franciszka Jachimowicza, powstańca styczniowego, który po powstaniu schronił się w dworze w Kobylanach. Po Mszy świętej w intencji powstańca uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Kobylanach przedstawili patriotyczną wieczornicę, a o powstańcach w regionie (Krosna i Kobylan) opowiedzieli zaproszeni historycy, zajmujący się tą tematyką od dawna. Wieczór zakończył się poczęstunkiem dla wszystkich uczestników.

 

Fundacji Klucz Kobylański udało się dotrzeć do nieznanych dotąd dokumentów i poszerzyć i skorygować wiedzę na temat Franciszka Jachimowicza. Dzięki tym badaniom ustalono dokładną datę śmierci powstańca. Do tej pory pisano błędnie o roku 1901. Jednak wciąż wiadomo, że nie wszystkie archiwa zostały zbadane, dlatego Jolanta van Grieken-Barylanka, wiceprezes Fundacji, nadal prowadzi badania, które pozwolą na odkrywanie tajemnic związanych z Franciszkiem Jachimowiczem, bo jego postać jest coraz barwniejsza i coraz bardziej interesująca.

 

Kolejna kwerenda naukowa poszerzy wiadomości nie tylko o Franciszku Jachimowiczu, ale i o rodzinie Peszyńskich, która powstańca przyjęła pod swój dach, jak i o roli dworu w Kobylanach w powstaniu styczniowym. Historia z biografią Franciszka Jachimowicza pokazuje, jak ważne jest dokładne sprawdzanie historycznych informacji z różnych źródeł. Ustalenia zostaną zaprezentowane w Kobylanach sierpnu tego roku.

Zobacz także

15.06 – 15.09.2024
Lipowa 1, 28-100 Busko-Zdrój

Bohater, artysta, święty. Powstaniec styczniowy, utalentowany malarz, opiekun nędzarzy. Tak można najkrócej opisać niezwykłą i do dziś fascynującą postać Adama…

16.06.2024
Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

W ramach projektu zorganizowana zostanie konferencja naukowa pod nazwą "Honor i Pamięć", podczas, której  wygłoszone zostaną referaty na temat Powstania…

15.06.2024
Teren za Świetlicą w Golczowicach

15.06.2024 r. w Golczowicach w ramach zadania pn. „Równość – Wolność – Niepodległość” zostanie zorganizowana o godz. 16.30 rekonstrukcja obozu…