Warsztaty projektowania gry wielkoformatowej „1863 pod Grochowiskami”

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
21-22.02.2023
Pińczów, Nowy Świat 3
Organizator: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie

Jest 1863. Pod Grochowiskami trwa jedna w ważniejszych bitew Powstania Styczniowego.

Do Waszego oddziału powstańczego dociera rozkaz „Natychmiast udzielić wsparcia oddziałowi gen. Mariana Langiewicza na polu bitwy”. Razem z innymi powstańcami wyruszacie w drogę...

Tak może zaczynać się fabuła naszej wielkoformatowej gry planszowej opartej o prawdziwe wydarzenia z marca 1863, które miały miejsce na Ponidziu – pod Grochowiskami.

Do jej projektowania zapraszamy uczniów szkół (7-8 kl. szkoły podstawowej i szkoły średnie) oraz nauczycieli historii. Warsztaty startują 21 lutego o godz. 9.00 i potrwają dwa dni. Chętnych prosimy o kontakt telefoniczny: 413 573 229. Obowiązują zapisy i liczy się kolejność zgłoszenia. Liczba miejsc ograniczona. Na zgłoszenia czekamy do 17 lutego 2023 roku.

Warsztaty poprowadzi Justyna Dominiak – trenerka grupy Good Games z Fundacja Good Culture. Absolwentka pedagogiki i zarządzania kulturą. Animatorka działań społecznych i edukatorka, autorka i koordynatorka projektów edukacyjnych. Współautorka historycznych gier mobilnych wyprodukowanych przez Dom Spotkań z Historią, takich jak: „Tajemnica jednej fotografii” czy „Wolimy sprawiedliwość” oraz gry fabularnej „Nowolipie 29d” o powstaniu w Gettcie Warszawskim.

Good Games – to organizacja zajmująca się wdrażaniem gamifikacji w instytucjach kulturalno-edukacyjnych takich jak biblioteki, ośrodki kultury, muzea. Posiadają kompleksową i praktyczną wiedzę jak tworzyć gry planszowe, terenowe i mobilne.

Celem gry jest popularyzacja wiedzy na temat Powstania Styczniowego w sposób aktywizujący i atrakcyjny. To gracze są pionkami i poruszają się po wielkoformatowej planszy zgodnie z ustaloną mechaniką. Fabuła gry inspirowana będzie wydarzeniami bitwy pod Grochowiskami. Więcej nie możemy zdradzać, bo sami nie wiemy w jakim kierunku pójdzie projektowanie.

Warsztaty dofinansowano ze środków Biura Niepodległa  w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863–1864”. Wkład własny do projektu zabezpieczy Gmina Pińczów.

Zobacz także

28.03.2023, 16.00
Muzeum Ziemi Wieluńskiej, ul. Narutowicza 13, Wieluń

Wykład prof. Wiesława Cabana będzie dotyczyć końcowej fazy powstania styczniowego oraz zsyłkom uczestników zrywu na Syberię, które były jedną z…

20.03.2023
Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol, ul. Długa 236a, Tereszpol-Zaorenda

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych gminy Tereszpol. Zadanie polega na zilustrowaniu wybranego wiersza Mieczysława Romanowskiego…

3.04.2023
Gminne Centrum Biblioteki, Kultury i Sportu w Osowcu, Osowiec 22, 18-300 Zambrów

Ogólnopolski konkurs „Legenda o bitwie pod Zbrzeźnicą” jest zachętą do literackiego ujęcia tematu starcia zbrojnego pomiędzy oddziałami powstańczymi a kolumną…