To trzecia rekonstrukcja historyczna realizowana w tym roku przez Muzeum opatóweckie w ramach projektu „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”. Jego celem jest uczczenie pamięci o wydarzeniach i bohaterach z regionu kaliskiego, z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego. W programie przewidziano:
- inscenizacje wydarzeń z czasów Powstania Styczniowego z nadprośniańskich wsi dzisiejszej gminy Brzeziny i okolic,
- wspólny poczęstunek z Powstańcami przy ognisku,
- na stoisku Muzeum: warsztat korkowania butelki na zabytkowej korkownicy z ostemplowanym i podpisanym własnoręcznie Manifestem KCN, pamiątkowe pocztówki, stemplowanie Paszportu Emisariusza Rządu Narodowego stemplem okolicznościowym z Przystajni.
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Projektu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”.
_________
„Przemyt na granicy” - rekonstrukcja historyczna z Powstania Styczniowego w Przystajni w gminie Brzeziny
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku wraz z partnerami zaprasza na 1 lipca (sobota) godz. 17.00 do Przystajni w gminie Brzeziny (przystań nad Prosną), na trzecią już rekonstrukcję historyczną w ramach projektu "A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim".
Położone nad Prosną: Ostrów Kaliski, Giżyce, Przystajnia, Moczalec, Bugaj, czy Brzeziny, znajdujące się od 1815 r. w pasie przygranicznym, mają także swoją ciekawą opowieść o bohaterach i wydarzeniach z czasów Powstania Styczniowego. Działali tu m.in.: Józef Oksiński i Franciszek Parczewski. Silnego wsparcia powstańcom udzielał Kwiryn Biernacki z Giżyc. Wielu mieszkańców wzięło aktywny udział w powstaniu, o czym świadczą pamiątkowy krzyż w Jamnicach oraz przekazy ustne. Przez Prosnę przemycano ochotników, broń, mundury, lekarstwa i inne przydatne w powstaniu rzeczy z Poznańskiego.
W programie rekonstrukcji sceny z Powstania Styczniowego z terenu dzisiejszej gminy Brzeziny (dawnej Ostrów Kaliski), m.in.:
- przemyt broni, mundurów i rekruta przez Prosnę (na łódce i wpław),
- wielkie pranie nad rzeką i rewizja, czyli życie codzienne w nadprośniańskiej wsi w czasach Powstania,
- dziedzic Giżyc Kwiryn Biernacki dostarcza broń i pieniądze powstańcom, a dziedziczka z Przystajni żegna syna idącego w bój,
- potyczka powstańców z Rosjanami.
Jak zawsze każdy z uczestników będzie mógł ostemplować Manifest Rządu Tymczasowego jedynym i niepowtarzalnym stemplem z Przystajni oraz zakorkować go na pamiątkę w butelce, na zabytkowej korkownicy ze zbiorów Muzeum, zaopatrzyć się w pocztówki z wydarzenia, zdobyć kolejny stempel w Paszporcie Emisariusza Rządu. Na koniec organizatorzy zapraszają na wspólny poczęstunek i biesiadowanie z powstańcami przy ognisku.
Zapraszamy serdecznie całe rodziny! Wszystkie atrakcje dostępne bezpłatnie.
Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
Wydarzenie realizowane jest pod Patronatem Honorowym Starosty Kaliskiego.
Partnerzy projektu: Stowarzyszenie "LGD7-Kraina Nocy i Dni", Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Hufiec ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminne Centrum Kultury w Koźminku, III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu, Izba Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty, LGD Stowarzyszenie „Długosz Królewski”, Urząd Gminy Brzeziny oraz sołectwo Moczalec.
Patronat medialny: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Centrum Kalisz, Calisia.pl, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.