Rekonstrukcja historyczna pt. Przemyt na granicy” w Przystajni nad Prosną.

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
1.07.2023
Przystajnia (przystań wioślarska), Brzeziny
Organizator: Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

To trzecia rekonstrukcja historyczna realizowana w tym roku przez Muzeum opatóweckie w ramach projektu „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”. Jego celem jest uczczenie pamięci o wydarzeniach i bohaterach z regionu kaliskiego, z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego.  W programie przewidziano:

- inscenizacje wydarzeń z czasów Powstania Styczniowego z nadprośniańskich wsi dzisiejszej gminy Brzeziny i okolic,

- wspólny poczęstunek z Powstańcami przy ognisku,

- na stoisku Muzeum: warsztat korkowania butelki na zabytkowej korkownicy z ostemplowanym i podpisanym własnoręcznie Manifestem KCN, pamiątkowe pocztówki, stemplowanie Paszportu Emisariusza Rządu Narodowego stemplem okolicznościowym z Przystajni.

 

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Projektu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”.

_________

 

„Przemyt na granicy” - rekonstrukcja historyczna z Powstania Styczniowego w Przystajni w gminie Brzeziny

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku wraz z partnerami zaprasza na 1 lipca  (sobota) godz. 17.00 do Przystajni w gminie Brzeziny (przystań nad Prosną),  na trzecią już rekonstrukcję historyczną w ramach projektu "A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim".

Położone nad Prosną: Ostrów Kaliski, Giżyce, Przystajnia, Moczalec, Bugaj, czy Brzeziny, znajdujące się od 1815 r. w pasie przygranicznym, mają także swoją ciekawą opowieść o bohaterach i wydarzeniach z czasów Powstania Styczniowego. Działali tu m.in.: Józef Oksiński i  Franciszek Parczewski. Silnego wsparcia powstańcom udzielał Kwiryn Biernacki z Giżyc. Wielu mieszkańców wzięło aktywny udział w powstaniu, o czym świadczą pamiątkowy krzyż w Jamnicach oraz przekazy ustne. Przez Prosnę przemycano ochotników, broń, mundury, lekarstwa i inne przydatne w powstaniu rzeczy z Poznańskiego.

 

W programie rekonstrukcji sceny z Powstania Styczniowego z terenu dzisiejszej gminy Brzeziny (dawnej Ostrów Kaliski), m.in.:

- przemyt broni,  mundurów i rekruta przez Prosnę (na łódce i wpław),

- wielkie pranie nad rzeką i rewizja, czyli życie codzienne w nadprośniańskiej wsi w czasach Powstania,

- dziedzic Giżyc  Kwiryn Biernacki dostarcza broń i pieniądze powstańcom, a dziedziczka z Przystajni żegna syna idącego w bój,

- potyczka powstańców z Rosjanami.

 

Jak zawsze każdy z uczestników będzie mógł ostemplować Manifest Rządu Tymczasowego jedynym i niepowtarzalnym stemplem z Przystajni oraz zakorkować go na pamiątkę w butelce, na zabytkowej korkownicy ze zbiorów Muzeum, zaopatrzyć się w pocztówki z wydarzenia, zdobyć kolejny stempel w Paszporcie Emisariusza Rządu. Na koniec organizatorzy zapraszają na wspólny poczęstunek i biesiadowanie z powstańcami przy ognisku.

Zapraszamy serdecznie całe rodziny! Wszystkie atrakcje dostępne bezpłatnie.

Zadanie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Wydarzenie realizowane jest pod Patronatem Honorowym Starosty Kaliskiego.

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie "LGD7-Kraina Nocy i Dni", Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Hufiec ZHP Powiatu Kaliskiego, Gminne Centrum Kultury w Koźminku, III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu,  Izba Tradycji i GRH 25 Dywizji Piechoty, LGD Stowarzyszenie „Długosz Królewski”, Urząd Gminy Brzeziny  oraz sołectwo Moczalec.

Patronat medialny: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Centrum Kalisz, Calisia.pl, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Zobacz także

12.04.2024 r.
Samorządowy Ośrodek Kultury w Cmolasie

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów po raz kolejny zaprasza na serię wydarzeń artystycznych, które będą zrealizowane w perłach dziedzictwa kulturowego – podkarpackich…

27.04.2024 r.
Nadleśnictwo Waliły – Szlak Powstania Styczniowego

Zapraszamy do udziału w wyjątkowej, leśnej wyprawie po Puszczy Knyszyńskiej. 27 kwietnia - w przededniu rocznicy Bitwy pod Waliłami -…

19.04.2024 r.
: Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera w Ropczycach, ul. Bursztyna 1

W dniu 19.04.2024 r. o godzinie 10:00 w Centrum Kultury im. Józefa Mehoffera w Ropczycach odbędzie się wernisaż wystawy pod…