Premiera gry „Tak jak powstańcy styczniowi”

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
18.03.2023, 11.00
Pińczów-Grochowiska
Organizator: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie

Wielkoformatowa gra planszowa została w całości zaprojektowana przez pińczowską młodzież podczas dwudniowych warsztatów, które odbyły się w lutym w pińczowskiej bibliotece.

Spotykamy się 18 marca o 11.00 na Grochowiskach. Gminne uroczystości z okazji 160. rocznicy bitwy pod Grochowiskami, których punktem kulminacyjnym będzie rekonstrukcja bitwy, poprzedzimy objaśnieniem i pierwszą rozgrywką w naszą edukacyjną planszówkę.

W najbliższą sobotę uczestnicy obchodów będą mieli okazję zapoznać się z zasadami wielkoplanszowej gry historycznej oraz zagrać w nią pierwszy raz.

Fabuła gry, inspirowana wydarzeniami bitwy pod Grochowiskami, pozwoli poznać historię lokalną oraz zagadnienia związane z powstaniem, m.in. udział i pracę kobiet na rzecz powstania, strukturę władz powstańczych, mozaikę narodowościową uczestników zrywu, powstańczą prasę czy powtarzającej się w kulturze figury Polonii.

Grę zaprojektowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Brześciu, Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie i Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie.

Premierę i warsztaty tworzenia gry dofinansowano ze środków Biura Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego „:Powstanie Styczniowe 1863–1864”. Wkład własny do projektu zapewnia Gmina Pińczów.

Zobacz także

19.05.2024 r.
Targowisko miejskie w Czyżewie, ul. Cicha

Gminny Ośrodek Kultury w Czyżewie zaprasza na festyn historyczny pt. „Ziemia Czyżewska pamięta… W hołdzie Powstańcom Styczniowym” - targowisko miejskie ul. Cicha…

19.05.2024 r. godz. 10:00
Leśniczówka Ciemny Kąt, ul. Bojanowska

Uczestnicy rajdu pieszego dojdą do „Obozu Powstańczego”, w którym powstanie rekonstrukcja obozowiska. Najważniejszym elementem rekonstrukcji będzie jednak rozmowa. Powstańcza starszyzna…

24.05-2.06.2024 r.
Muzeum Wojskowe im. Witolda Wielkiego

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana przed Muzeum Wojskowym im. Witolda Wielkiego w Kownie. Ekspozycja…