Premiera gry „Tak jak powstańcy styczniowi”

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
18.03.2023, 11.00
Pińczów-Grochowiska
Organizator: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie

Wielkoformatowa gra planszowa została w całości zaprojektowana przez pińczowską młodzież podczas dwudniowych warsztatów, które odbyły się w lutym w pińczowskiej bibliotece.

Spotykamy się 18 marca o 11.00 na Grochowiskach. Gminne uroczystości z okazji 160. rocznicy bitwy pod Grochowiskami, których punktem kulminacyjnym będzie rekonstrukcja bitwy, poprzedzimy objaśnieniem i pierwszą rozgrywką w naszą edukacyjną planszówkę.

W najbliższą sobotę uczestnicy obchodów będą mieli okazję zapoznać się z zasadami wielkoplanszowej gry historycznej oraz zagrać w nią pierwszy raz.

Fabuła gry, inspirowana wydarzeniami bitwy pod Grochowiskami, pozwoli poznać historię lokalną oraz zagadnienia związane z powstaniem, m.in. udział i pracę kobiet na rzecz powstania, strukturę władz powstańczych, mozaikę narodowościową uczestników zrywu, powstańczą prasę czy powtarzającej się w kulturze figury Polonii.

Grę zaprojektowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Brześciu, Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie i Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie.

Premierę i warsztaty tworzenia gry dofinansowano ze środków Biura Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego „:Powstanie Styczniowe 1863–1864”. Wkład własny do projektu zapewnia Gmina Pińczów.

Zobacz także

20.03.2023
Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol, ul. Długa 236a, Tereszpol-Zaorenda

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas IV–VIII szkół podstawowych gminy Tereszpol. Zadanie polega na zilustrowaniu wybranego wiersza Mieczysława Romanowskiego…

3.04.2023
Gminne Centrum Biblioteki, Kultury i Sportu w Osowcu, Osowiec 22, 18-300 Zambrów

Ogólnopolski konkurs „Legenda o bitwie pod Zbrzeźnicą” jest zachętą do literackiego ujęcia tematu starcia zbrojnego pomiędzy oddziałami powstańczymi a kolumną…

22.03.2023, 15.00
Kazimierz Biskupi–Olszowy Młyn

160. rocznicę bitwy pod Olszowym Młynem upamiętni rajd pieszy, któremu będzie towarzyszyć kolumna pojazdów wojskowych. Zbiórka uczestników o 15.00 koło…