Premiera gry „Tak jak powstańcy styczniowi”

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
18.03.2023, 11.00
Pińczów-Grochowiska
Organizator: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie

Wielkoformatowa gra planszowa została w całości zaprojektowana przez pińczowską młodzież podczas dwudniowych warsztatów, które odbyły się w lutym w pińczowskiej bibliotece.

Spotykamy się 18 marca o 11.00 na Grochowiskach. Gminne uroczystości z okazji 160. rocznicy bitwy pod Grochowiskami, których punktem kulminacyjnym będzie rekonstrukcja bitwy, poprzedzimy objaśnieniem i pierwszą rozgrywką w naszą edukacyjną planszówkę.

W najbliższą sobotę uczestnicy obchodów będą mieli okazję zapoznać się z zasadami wielkoplanszowej gry historycznej oraz zagrać w nią pierwszy raz.

Fabuła gry, inspirowana wydarzeniami bitwy pod Grochowiskami, pozwoli poznać historię lokalną oraz zagadnienia związane z powstaniem, m.in. udział i pracę kobiet na rzecz powstania, strukturę władz powstańczych, mozaikę narodowościową uczestników zrywu, powstańczą prasę czy powtarzającej się w kulturze figury Polonii.

Grę zaprojektowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Brześciu, Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie i Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie.

Premierę i warsztaty tworzenia gry dofinansowano ze środków Biura Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego „:Powstanie Styczniowe 1863–1864”. Wkład własny do projektu zapewnia Gmina Pińczów.

Zobacz także

03.09.2023
Chojewo 102, 17-120 Chojewo

W kościele parafialnym w Chojewie odbędzie się koncert upamiętniający 160 rocznicę Powstania Styczniowego. Zaprezentowane zostaną autorskie utwory muzyczne Andrzeja Kołakowskiego…

25.09-09.10.2023
Plac przy Muzeum Śląskim w Katowicach, ul. Dobrowolskiego 1

  W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Czy…

17.09.2023
Boisko Szkoły Podstawowej w Skomlinie

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie, które przywróci pamięć zapomnianym bohaterom i ożywi historię naszego regionu. W dniu 17 września 2023 r.…