4.04.2024
godzina 10:00
Wykład inaugurujący projekt pn. Powstańczy foto-plener po Ziemi Włodawskiej realizowany w ramach Programu Dotacyjnego Biura „Niepodległa” „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”. Prelegent – mgr Mariusz Czuj – absolwent Instytutu Historii UMCS w Lublinie, nauczyciel historii w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym we Włodawie, wiceprezes Stowarzyszenia Bramy Pamięci Włodawa-Sobibór, autor i współautor licznych artykułów oraz publikacji historycznych wystąpi z prezentacją i komentarzem merytorycznym do tematu „Powstanie Styczniowe na Ziemi Włodawskiej”.
godzina 11:30
„Zdjęcia plenerowe - dobre rady” – to warsztaty fotograficzne dla zadeklarowanych uczestników projektu Powstańczy foto-plener po Ziemi Włodawskiej w ramach Programu Dotacyjnego Biura „Niepodległa” „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”. Z pasjonatami fotografii dokumentującej lokalną historię zajęcia poprowadzi włodawianin Radosław Kuczyński, który ponad 30 lat temu odkrył jak wielką frajdą jest "łapanie" chwil, miejsc, widoków i ludzi malując je obiektywem aparatu. Najczęściej tematyką jego prac jest fotografia krajobrazowa, przyrodnicza, street foto, fotografia lotnicza i dokumentalna. Jest też autorem i współautorem kilku wystaw i projektów fotograficznych prezentowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie oraz we Włodawskim Domu Kultury w trakcie Włodawskich Dni Fotografii.
Organizatorzy wraz z Partnerami Wspierającymi zapraszają z aparatami fotograficznymi, telefonami komórkowymi, smartfonami osoby chętne do udziału w konkursie fotograficznym „Pamięci powstańcom styczniowym Ziemi Włodawskiej”. Pan Radek będzie nam również towarzyszył podczas projektowych wyjazdów edukacyjno-warsztatowych; oczywiście z poradami teoretycznymi i konsultacjami praktycznymi.
Zapraszamy do poznania zasad dokumentowania lokalnej historii i pamięci powstańczej podczas wyjazdów plenerowych w ramach obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego.
Projekt „Powstańczy foto-plener po Ziemi Włodawskiej” realizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Włodawie w partnerstwie z Gminą Miejską Włodawa, Poleskim Parkiem Narodowym, Rejonowym Oddziałem PZERiI we Włodawie, włodawskim Oddziałem PTTK, I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki, Zespołem Szkół Zawodowych nr 1 im. II Warszawskiej Brygady Saperów i II Liceum Ogólnokształcącym im. A. Frycza Modrzewskiego we Włodawie oraz Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ireny Kosmowskiej w Korolówce.
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”.