„Powstanie styczniowe 1863–1864. Ludzie–Wydarzenia–Tradycja” – wystawa plenerowa

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
12.05.2023, 17.00
Paczków, ul. Rynek 1
Organizator: Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie

Ekspozycja składa się z trzech części. Pierwsza z nich została poświęcona genezie wybuchu walk. Zawiera też informacje dotyczące odprawianych nabożeństw patriotycznych, zdejmowania rosyjskich napisów i herbów, odpalaniu petard. Druga część wystawy prezentuje m.in. sylwetki dowódców oddziałów walczących na Lubelszczyźnie, a także uczestników innych najważniejszych wydarzeń. Obok materiałów dotyczących powszechnie znanych postaci, takich jak Leon Frankowski czy Kazimierz Bogdanowicz, znajdą się również informacje o osobach mniej popularnych. Większość archiwaliów została wytworzona przez administrację carską, choć pojawiają się także dokumenty strony polskiej – przede wszystkim gazety z doniesieniami m.in. o walkach na Lubelszczyźnie. Część trzecia wystawy dotyczy kultywowania pamięci o powstaniu i jego żywej tradycji. Poświęcona jest w dużej mierze weteranom walk.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów jednej z gminnych szkół. Oprawę muzyczną zapewnią wokalistki z Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie.

Ekspozycję będzie można oglądać do 15 września 2023 r.

Zobacz także

5.05.2024 r.
Sala obrad Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach, Pl. Piłsudskiego 1

Koncerty ma na celu umożliwienie mieszkańcom obszaru gminy Michałowice celebrowania obchodów 160 lat Powstania Styczniowego. W ramach wydarzenia wystąpią lokalni…

4.05.2024 r.
Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach, ul. Galicyjska 17A

Koncerty ma na celu umożliwienie mieszkańcom obszaru gminy Zielonki celebrowania obchodów 160 lat Powstania Styczniowego. W ramach wydarzenia wystąpią lokalni…

12.04.2024 r.
Samorządowy Ośrodek Kultury w Cmolasie

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów po raz kolejny zaprasza na serię wydarzeń artystycznych, które będą zrealizowane w perłach dziedzictwa kulturowego – podkarpackich…