„Powstali 1863–64”. Multimedialna wystawa plenerowa

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
10-16.05.2023
Warszawa, ul. Krakowskie Przemieście 15 (dziedziniec MKiDN)
Organizator: Muzeum Historii Polski

Czy kosa była lepsza od karabinu? W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, którą od 10 maja będzie można obejrzeć w Warszawie.

Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego będzie prezentowana na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864 przedstawiona na szesnastu stanowiskach. Począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, powstańczą modę z epoki i pamięć o zrywie. Ta część ma charakter analogowo-multimedialny, a dzięki wykonywaniu zadań zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać treści historyczne.

Kolejnym − największym i najbardziej spektakularnym − elementem wystawy jest rotunda, w multimedialnej formie prezentującą wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego oraz opowieści o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym. Wspomnienia, relacje, i dokumenty układają się w pasjonujące opowieści.

Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci. Wystawie towarzyszy pakiet edukacyjny, warsztaty dla nauczycieli oraz wiele innych form aktywności.

– Mimo że powstańcy ostatecznie przegrali, przypominamy dzisiaj tamte dwa lata tragicznej walki, aby uczcić tych, którzy poświęcili lub ryzykowali życie i z bronią w ręku zmagali się o wolność ojczyzny. Ich ofiara stała się inspiracją dla pokolenia 1918 roku, które odzyskało niepodległość i nie powinna zostać zapomniana również przez nas – podkreśla Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Dodaje, że Powstanie Styczniowe było testamentem dawnej Rzeczypospolitej. – Na powstańczej pieczęci widnieją trzy herby: polski, litewski i ruski oraz napis „Równość, wolność, niepodległość”. To ważny symbol. Powstanie Styczniowe bowiem to zryw nie tylko polski, ale taki, w którym ramię w ramię przeciwko Moskalom stanęli Polacy, Litwini i Rusini – przypomina dyrektor Kostro.

 

Zobacz także

16.02-31.10.2024
Muzeum Regionalne w Pińczowie

Wystawa mówi o losach Powstania Styczniowego i o jego bohaterach, kładąc główny nacisk na historie i postaci związane z regionem…

17.02.2024
Park etnograficzny w Kolbuszowej, ul. Wolska 36

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej wraz z grupą rekonstrukcyjną związaną z rzeszowskim Szczepem Żuawi zapraszają do wzięcia udziału w grze…

17.02.2024 r. godz. 14.00
Park dworski Lipiny, 28-232 Łubnice

Lekcja historii poświęcona Bitwie pod Gacami i Komorowem z dnia 20 czerwca 1863 r. odbędzie się w parku dworskim Lipiny…