Mirzec: pomnik emisariuszki z Powstania Styczniowego

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
10.11.2022
Modrzewiowy Dworek, Mirzec

Wieczorem wspomnień o Jadwidze Prendowskiej rozpoczęły się w Mircu w województwie świętokrzyskim obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość ta zapoczątkowała ogólnopolski program obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego, które przypada w styczniu 2023 roku.

10 listopada w Modrzewiowym Dworku rodziny Prendowskich uczniowie Szkoły Podstawowej w Gadce oraz w Mircu zaprezentowali spektakl słowno-muzyczny poświęcony bohaterce Powstania Styczniowego, a następnie zgromadzeni goście wysłuchali koncertu w wykonaniu Zespołu Wokalnego Happy i 104 Artystycznej Drużyny Harcerskiej.

Obchody święta 11 listopada rozpoczęła uroczysta msza w intencji ojczyzny i poległych w jej obronie, odprawiona w kościele pw. św. Leonarda. Po nabożeństwie mieszkańcy Mirca udali się do na dalsze uroczystości przed pomnik Niepodległości. Następnie przy drodze prowadzącej do dworku wójt Mirosław Seweryn, poseł Krzysztof Lipiec i radna Anna Kawalec odsłonili pomnik Jadwigi Prendowskiej. Wykonaną w brązie rzeźbę, której twórcą jest prof. Grzegorz Witek z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie,  poświęcił ks. Daniel Kobierski. Uroczystościom towarzyszyła wystawa „1863–1864. Pamiętamy” poświęcona Jadwidze Prendowskiej i miejscom związanym z Powstaniem Styczniowym, przygotowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu oraz występ Marszałkowskiej Orkiestry Dętej z Kielc i zespołów śpiewaczych z terenu gminy Mirzec.

Jadwiga Prendowska (1832–1915) była emisariuszką gen. Mariana Langiewicza. Za swój udział w Powstaniu Styczniowym została na ponad rok uwięziona w Cytadeli Warszawskiej, a następnie na cztery lata zesłana do Kunguru w Guberni Permskiej, gdzie pojechała wraz z mężem Józefem – komisarzem Rządu Narodowego w Sandomierzu. Po czterech latach powróciła do Mirca. Po śmierci męża przeprowadziła się z dziećmi do Radomia, a następnie do Ostrowca Świętokrzyskiego. Zmarła w 1915 roku w Czyżowie Szlacheckim koło Zawichostu. Pozostawiła po sobie pamiętniki zatytułowane „Moje wspomnienia”.

Zobacz także

15.06 – 15.09.2024
Lipowa 1, 28-100 Busko-Zdrój

Bohater, artysta, święty. Powstaniec styczniowy, utalentowany malarz, opiekun nędzarzy. Tak można najkrócej opisać niezwykłą i do dziś fascynującą postać Adama…

16.06.2024
Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

W ramach projektu zorganizowana zostanie konferencja naukowa pod nazwą "Honor i Pamięć", podczas, której  wygłoszone zostaną referaty na temat Powstania…

15.06.2024
Teren za Świetlicą w Golczowicach

15.06.2024 r. w Golczowicach w ramach zadania pn. „Równość – Wolność – Niepodległość” zostanie zorganizowana o godz. 16.30 rekonstrukcja obozu…