Salonik Literacko-Artystyczny w Inowrocławiu

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Salonik Literacko-Artystyczny w Inowrocławiu
ul. Kilińskiego 16
Organizator: Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
wstęp wolny

9.02.2024, godz. 12:00

W ramach inauguracji ekspozycji "Bohaterowie i bandyci, czyli Inowrocław w okresie Powstania Styczniowego" zapraszamy do Saloniku Literacko-Artystycznego na lekcję archiwalno-muzealną pt.: "Bohaterowie i bandyci, czyli Inowrocław w okresie Powstania Styczniowego". Poprowadzą ją przedstawiciele instytucji, które udostępniły eksponaty i skany na wystawę: Dariusz Chyła (kierownik Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Oddział w Inowrocławiu) i Marcin Woźniak (dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu). Będzie można poznać świadectwa historii i tradycji Powstania Styczniowego na Kujawach Zachodnich w odniesieniu do zbiorów i działalności lokalnych instytucji kultury, pielęgnujących pamięć o dziejach małej Ojczyzny.

 

9.02-17.03.2024

Na ekspozycję w Saloniku Literacko-Artystycznym złożą się materiały i eksponaty udostępnione przez Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu (m. in. broń, sztandary i telegramy patriotyczne) oraz Archiwum Państwowe w Bydgoszczy. Oddział w Inowrocławiu (skany dokumentów). Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza zaprezentuje, rzadko wystawiane publicznie, unikalne publikacje, rękopisy i fotografie ze swoich zbiorów, w tym część Archiwum rodziny Czaplów. Wystawa przybliży postacie bohaterskich powstańców i ich inowrocławskich pomocników, narażających się na brutalne represje ze strony zaborców, traktujących ich jak bandytów.

 

1.03.2024, godz. 12.00

Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza zaprasza na debatę oksfordzką "Pójdziemy wszyscy na straszny bój czy nie wódź nas na pokuszenie?" Punktem wyjścia do niej będą dwa utwory, w których kontekst Powstania Styczniowego łączy się z tematyką uniwersalną.

Jedna z drużyn bronić będzie tezy, że moralnym i zasadnym jest w pewnych sytuacjach odpowiadać przemocą na przemoc, jak w "Chorale" Kornela Ujejskiego. Oponenci przekonywać będą, że nie wolno przemocą odpowiadać na przemoc, a zło dobrem się zwycięża, jak w "Modlitwie dla Polaków" Gustawa Zielińskiego. Do pojedynku na argumenty zapraszamy uczniów szkół średnich. Na miejsca dla publiczności wstęp jest wolny.

O wynikach debaty zdecyduje jury. Członkowie zwycięskiej drużyny otrzymają nagrody, drużyny pokonanej – upominki.

 

8.03.2024, godz. 18:00

Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza zaprasza w Dniu Kobiet na spotkanie przy kawie i dyskusję „Historia czy fikcja?” Gościć będziemy Lucynę Olejniczak, autorkę bestsellerów z serii „Apteka pod Złotym Moździerzem” i „Kobiety z ulicy Grodzkiej”. Po Jej książki sięgają chętnie czytelnicy, a zwłaszcza czytelniczki. Lucyna Olejniczak opisuje pasjonujące losy fikcyjnych bohaterów na bogatym tle historycznym. Akcja jej powieści dzieje się m. in. w czasach Powstania Styczniowego.

 

17.03.2024, godz. 17:00

Ten unikalny koncert w wykonaniu wybitnych artystów, występujących zazwyczaj w Polskiej Operze Królewskiej, stanowić będzie zamknięcie cyklu imprez organizowanych w ramach projektu “Dlaczego handlarz win zgolił brodę?” Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza zaprasza na koncert, w którym wystąpią artyści Filharmonii im. Romualda Traugutta: Dorota Lachowicz (mezzosopran) Krzysztof Kur (tenor), Witold Żołądkiewicz (baryton), Andrzej Ferenc (aktor), Ewa Pelwecka (fortepian). Usłyszymy utwory tematycznie i emocjonalnie związane z Powstaniem i polską tradycją niepodległościową.

 

 

Bliższych informacji można zasięgnąć w Saloniku Literacko-Artystycznym (adres mejlowy: bibliograficzny@bmino.pl, nr telefonu: 523-575-249).

Imprezy są częścią projektu “Dlaczego handlarz win zgolił brodę?”. Patronat medialny nad projektami sprawuje Polskie Radio PiK.

 

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

 

Zobacz także

15.06 – 15.09.2024
Lipowa 1, 28-100 Busko-Zdrój

Bohater, artysta, święty. Powstaniec styczniowy, utalentowany malarz, opiekun nędzarzy. Tak można najkrócej opisać niezwykłą i do dziś fascynującą postać Adama…

16.06.2024
Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

W ramach projektu zorganizowana zostanie konferencja naukowa pod nazwą "Honor i Pamięć", podczas, której  wygłoszone zostaną referaty na temat Powstania…

15.06.2024
Teren za Świetlicą w Golczowicach

15.06.2024 r. w Golczowicach w ramach zadania pn. „Równość – Wolność – Niepodległość” zostanie zorganizowana o godz. 16.30 rekonstrukcja obozu…