„Kobiety niepodległości – Maria Hempel” – wykład

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
20.06.2023 godz. 10:00
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku, ul. Niepodległości 13
Organizator: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku

Zapraszamy na wykład w ramach realizowanego projektu Programu Dotacyjnego  "Powstanie Styczniowe 1863 - 1864" pod tytułem ,,Kobiety niepodległości - Maria Hempel".

Spotkanie prowadzić będzie Jacek Rogala, pracownik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Poznamy losy kobiet-uczestniczek Powstania Styczniowego, w szczególności życiorys Marii Hempel (1834-1904), urodzonej i wychowanej na Lubelszczyźnie. Patriotka zaangażowana w walkę niepodległościową w okresie powstania znalazła się w gronie najważniejszych w Lubelskiem kobiet-kurierek powstańczych i niezwykle ofiarnych samarytanek. Po utracie rodzinnego majątku, do końca życia tułała się po innych dworach. Mimo przeciwności losu i braku stosownego wykształcenia, dołożyła wielkie zasługi w dziedzinie botaniki i etnobotaniki.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Biura „Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864"

Program Dotacyjny „Powstanie Styczniowe 1863-1864” wspiera działania o charakterze historycznym, kulturowym, artystycznym oraz edukacyjnym przygotowujące do godnego celebrowania 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej wpisanej w historię narodową.

Zobacz także

31.05.2024 r. godz. 11:00
Plac przed Domem Kultury „Papiernik” w Kluczach, ul. Rudnicka 2a

Wystawa jest poświęcona walce o niepodległość mieszkańców Ziemi Olkuskiej  i została przygotowana z okazji 160. rocznicy zakończenia Powstania Styczniowego. Składa…

19.05.2024 r.
Targowisko miejskie w Czyżewie, ul. Cicha

Gminny Ośrodek Kultury w Czyżewie zaprasza na festyn historyczny pt. „Ziemia Czyżewska pamięta… W hołdzie Powstańcom Styczniowym” - targowisko miejskie ul. Cicha…

19.05.2024 r. godz. 10:00
Leśniczówka Ciemny Kąt, ul. Bojanowska

Uczestnicy rajdu pieszego dojdą do „Obozu Powstańczego”, w którym powstanie rekonstrukcja obozowiska. Najważniejszym elementem rekonstrukcji będzie jednak rozmowa. Powstańcza starszyzna…