Filmowy weekend w Muzeum Historii Polski. „Powstaniec 1863”, „Szwadron”, „Wierna rzeka”

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
27-28 stycznia 2024
Muzeum Historii Polski, ul. Gwardii 1
Organizator: Muzeum Historii Polski

Filmowy weekend
z Powstaniem Styczniowym

 

Zapraszamy do naszego muzealnego kina na tematyczne przeglądy filmowe. Jeden weekend każdego miesiąca będzie dedykowany wybranemu wydarzeniu, zjawisku czy postaci historycznej i filmom, które o nich opowiadają. Zobaczycie u nas nowe, głośne polskie i zagraniczne produkcje, jak i starsze filmy, czasem niesłusznie zapomniane. Będzie to także okazja, aby spotkać się z ekspertami, twórcami, filmoznawcami i podyskutować o historii i o tym, jak jest pokazywana w kinie. Pierwszy weekend będzie poświęcony Powstaniu Styczniowemu! Do zobaczenia!

 

27 stycznia
Godz. 16.00 Spotkanie o powstaniu styczniowym w kinie

 

Jak powstanie styczniowe było i jest pokazywane w kinie? Czego dowiemy się o nim z filmów, które powstały? W rozmowie weźmie udział reżyser filmu „Powstaniec 1863” Tadeusz Syka, Olgierd Łukaszewicz, który zagrał w aż dwóch filmach o powstaniu - najnowszej produkcji z 2024 i „Wiernej rzece” z roku 1983 oraz historyk Wojciech Kalwat. Rozmowę poprowadzi filmoznawca Łukasz Jasina.

 

Godz. 17.00 „Powstaniec 1863” (fab. 2024, 110’) Reż. Tadeusz Syka

Pierwsza od trzech dekad polska produkcja fabularna o powstaniu styczniowym. Tytułowy powstaniec, ks. Stanisław Brzóska, w wyniku splotu wydarzeń staje na czele najdłużej walczącego oddziału powstańczego. Jego pierwsza akcja okazuje się sukcesem, zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem powstania. Tropiony przez carskiego oficera Maniukina, zwanego „Katem Podlasia”, kilkukrotnie umyka śmierci. W roli głównej Sebastian Fabijański, w filmie zobaczymy także Cezarego Pazurę, Olgierda Łukaszewicza, Karolinę Szymczak, Ewę Szykulską.

 

28 stycznia
Godz. 16.00 „Szwadron” (fab. 1992, 97') Reż. Juliusz Machulski
Wstęp do filmu: Łukasz Jasina

 

Bohaterem filmu jest pochodzący ze szlacheckiej rosyjskiej rodziny baron Fiodor Jeremin (Radosław Pazura), ochotnik szwadronu dragonów. Gdy wybucha powstanie, Jeremin zgłasza się do oddziału wysłanego do jego stłumienia – chce zaimponować dziewczynie, w której zakochał się bez wzajemności. Wydaje mu się, że Polacy pokonani zostaną z łatwością, a on bez większego wysiłku zdobędzie ordery, łupy i sławę bohatera. W szwadronie służy również rotmistrz Dobrowolski (Janusz Gajos), Polak. Właśnie on wyróżnia się największym okrucieństwem wobec miejscowej ludności. Film uznawany za jedną z najlepszych do tej pory, produkcji o powstaniu styczniowym.

 

Godz. 18.00 „Wierna rzeka” (fab. 1983, 137') Reż. Tadeusz Chmielewski
Wstęp do filmu: Łukasz Jasina

Powstanie Styczniowe. Z pobojowiska wyczołguje się ciężko ranny książę Józef Odrowąż (Olgierd Łukaszewicz). Przegnany przez chłopów znajduje schronienie w zrujnowanym dworku, w którym żyje młoda szlachcianka Salomea Brynicka (Małgorzata Pieczyńska), córka rządcy majątku, również powstańca. Dziewczyną opiekuje się stary sługa Szczepan. Między młodymi rodzi się uczucie. Zatrzymana przez cenzurę lat osiemdziesiątych znakomita adaptacja powieści Stefana Żeromskiego.

 

 

Zobacz także

15.06 – 15.09.2024
Lipowa 1, 28-100 Busko-Zdrój

Bohater, artysta, święty. Powstaniec styczniowy, utalentowany malarz, opiekun nędzarzy. Tak można najkrócej opisać niezwykłą i do dziś fascynującą postać Adama…

16.06.2024
Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

W ramach projektu zorganizowana zostanie konferencja naukowa pod nazwą "Honor i Pamięć", podczas, której  wygłoszone zostaną referaty na temat Powstania…

15.06.2024
Teren za Świetlicą w Golczowicach

15.06.2024 r. w Golczowicach w ramach zadania pn. „Równość – Wolność – Niepodległość” zostanie zorganizowana o godz. 16.30 rekonstrukcja obozu…