Zwycięstwo po czterech dniach ćwiczeń wojskowych. Wygrana bitwa pod Ossą

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
10 VII 1863

„Otrzymałem plac boju, na którym znalazłem 28 moskiewskich trupów, do niewoli wziąłem 5, między nimi 1 oficera. Sam mam 4 zabitych i 16 rannych. Młody, bo zaledwie czterodniowy, mój żołnierz bił się dzielnie” – pisał dowódca Ludwik Żychliński w raporcie do Rządu Narodowego. Bitwa pod Ossą w powiecie opoczyńskim była pierwszą batalią nowo sformowanego oddziału „Dzieci Warszawy”. Nominację na dowódcę Żychliński dostał dopiero w czerwcu. „Przyznaje, że podówczas byłem nawet wdzięczny, iż mej właśnie osobie powierzono tak ważne stanowisko w miejscowościach nie sprzyjających wojnie partyzanckiej. Pominąwszy już blizkość fortec i Warszawy, gdzie liczne wojska się mieściły, cała nadto okolica poprzerzynana była licznymi drogami, szosami i kolejną żelazną, byłą pozbawiona lasów i gór, a przytem jeszcze od licznych wojsk cara byłą bronioną” – pisał w pamiętniku. Żychliński był doświadczonym żołnierzem, wcześniej walczył we Włoszech u boku Garibaldiego, a także w wojnie secesyjnej w Armii Potomaku. Na wieść o wybuchu powstania przyjechał do kraju, a pod koniec czerwca zaczął organizować oddział. W pierwszych dniach lipca, gdy partia liczyła ponad tysiąc ludzi, przybył od Ossy, gdzie rozpoczął ćwiczenia. Rosjanie wytropili go, ale nie udało im się zaskoczyć oddziału. Żychliński zdążył ustawić swoich żołnierzy w dogodnej pozycji i odeprzeć atak. „Na całej linii pierzchali Moskale, nasza zaś wiara wysypała się ze wszech stron i dążyła za uciekającymi [...] Dragoni też wraz z kozakami uciekli zaraz, widząc rozbitą swą piechotę, która rozproszyła się po polach i uciekała w największym nieładzie pod zasłoną zmroku” – wspominał Żychliński. Za zwycięstwo pod Ossą otrzymał awans na pułkownika. Jego oddział nie przetrwał długo. Został otoczony i rozbity przez Rosjan 14 lipca pod Brenicą.

Zobacz także

03 VIII 1864

Bez wątpienia nominacja Jan Kurzyny na wszechmocnego pełnomocnika Rządu Narodowego poza granicami Królestwa Polskiego, była niezwykle kontrowersyjna. Bronisław Brzeziński, ostatni…

02 VIII 1864

Władze carskie wyrok śmierci uzasadniały, „sianiem postrachu w powiatach radzyńskim i łukowskim”. Leon Kot i jego złożony z 18 powstańców…

01 VIII 1864

To był przysłowiowy łabędzi śpiew powstania na Litwie. „Stan obecny Litwy jest okropny. Moskwa nie wybiera dróg, ażeby dojść do…