Została I polską prima baleriną assolutą. Solowy debiut Heleny Cholewickiej

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: Łukasz Starowieyski
13 III 1864

„Panna Cholewicka, lekka jak zefir, zdawała się płynąć i niknąć wprzestworzu” – recenzowały jej występy gazety. Miała wówczas ledwie kilkanaście lat. Cholewicka urodziła się w styczniu 1848 r. „Ojciec zmarłej, tancerz rodzajowy i matka (z domu Wojciechowska) również tancerka, wcześnie zamyślili poświęcić córkę uprawianemu przez się z powodzeniem zawodowi” – pisał „Kurjer Warszawski” w nekrologu po śmierci tancerki. Dziewczynka okazała się wielkim talentem. „Dzieckiem oddana do szkoły baletowej młodziutka Helena pilnością w pracy i zamiłowaniem w pierwszych zaraz latach zwracała uwagę nauczycieli i w 14-ym roku życia otrzymała już płacę etatową i nominację zaliczającą ja do ciała baletowego” – czytamy w tym samym artykule . W Teatrze Wielkim po raz pierwszy wystąpiła w 1862 r., jeszcze jako uczennica – tańczyła kankana w „Modniarkach” oraz motyla w „Geniuszu Różowym”. Wkrótce dołączyła do zespołu baletu Warszawskich Teatrów Rządowych. Na solowy debiut też nie czekała długo – miała ledwie lat 16, gdy zatańczyła tytułową rolę w „Sylfidzie”. Następnie została na dalsze nauki wysłana do Mediolanu i Paryża. W 1868 r. została primabaleriną warszawskiego teatru. Dzięki temu dostała mieszkanie przy ul. Senatorskiej 19 i wysoką pensję. Jej umiejętnościami zachwycił się sam car Aleksander II. Jako pierwsza i jedyna w historii warszawskiej sceny baletowej otrzymała tytuł „prima balerina assoluta”. Oficjalnie mianował ją Fiodor Berg: „Panna Helena Cholewicka z decyzji JW. Namiestnika królestwa otrzymała w tych dniach nominację na pierwszą tancerkę solową, (prima balerina assoluta) teatrów warszawskich”. Jej sława przekroczyła granicę Królestwa. Gościnnie występowała m.in. w Wiedniu czy Neapolu. Niestety na przeszkodzie dalszej kariery stanęła gruźlica. Cholewicka jeździła do sanatorium, ale choroba postępowała. Pierwszy raz chciała zrezygnować z występów już w 1878 r. w wieku ledwie 30 lat. Wówczas nie zgodził się na to dyrektor warszawskiej sceny. Ostatni raz zatańczyła 3 lata później w operze „Elda”. 16 czerwca 1882 odbył się pożegnalny benefis, na którym z powodu choroby nie mogła już wystąpić. Zmarła rok później w Nicei. Miała zaledwie 34 lata.

Zobacz także

03 VIII 1864

Bez wątpienia nominacja Jan Kurzyny na wszechmocnego pełnomocnika Rządu Narodowego poza granicami Królestwa Polskiego, była niezwykle kontrowersyjna. Bronisław Brzeziński, ostatni…

02 VIII 1864

Władze carskie wyrok śmierci uzasadniały, „sianiem postrachu w powiatach radzyńskim i łukowskim”. Leon Kot i jego złożony z 18 powstańców…

01 VIII 1864

To był przysłowiowy łabędzi śpiew powstania na Litwie. „Stan obecny Litwy jest okropny. Moskwa nie wybiera dróg, ażeby dojść do…