Zasadzka Traugutta. Zwycięstwo w lesie worońskim

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
23 VI 1863

Po majowej bitwie pod Horkami, zakończonej porażką powstańców Romualda Traugutta, rozgłaszano plotki o jego śmierci. Przyszły dyktator jednak przeżył. „Rozproszonemu oddziałowi naznaczył Traugutt punkt zborny w głębi lasu bielińskiego, nakazując czekać na siebie i nie rozgłaszać, że żyje (moskale bowiem sądzili, że poległ)” – pisał Stanisław Zieliński. Niebawem znów dysponował niewielką partią liczącą ok. 150 powstańców, zgrupowaną w lesie bielińskim. „Traugutt ze wszystkimi ruszył do Stolina, gdzie zatrzymał się przez jeden dzień, poczem przeprawił się przez Moryń i stanął w pobliskim lasku Woroń [...] Na trzecią dobę obozowania pod Woroniami podjazd konny natknął się na moskali o dwie wiorsty od obozu” – dodawał Zieliński. Traugutt nie marnował czasu – swoim zwyczajem urządził zasadzkę na drodze do obozu. „Moskale w 3 roty [...] o godzinie 4-tej rano weszli na linię zasadzki; niezrażeni celnymi strzałami wnet uformowali się moskale i natarli”. Powstańcy odpowiedzieli gęstym ogniem i zmusili Rosjan do ucieczki. Moskale, według autora Bitew i potyczek 1863–1864, zostawili na polu „19 trupów i 17 rannych [...] powstańców zabito dwóch”. Przez kolejne tygodnie Traugutt kluczył. „Okolica tutaj była zupełnie pustynią, żywności nigdzie dostać nie mogli. Przez dni sześć oddział żywił się tylko serem, który w bardzo skromnych dozach rozdawano żołnierzom. Nieprzyjaciel szedł w trop za nimi i ciągle ich niepokoił. Traugutt musiał ciągle staczać potyczki” – pisał Józef Janowski, członek Rządu Narodowego. Ostatnią bitwę jego oddział stoczył 13 lipca w powiecie Pińskim. „Żołnierz był i zgłodniały i zmęczony, ale i wódz sam był tak osłabiony, że iść o własnych siłach nie mógł i prowadzono go pod ręce” – relacjonował Janowski. Po bitwie pod Kołodnem przyszły dyktator rozpuścił swój oddział. Sam po pewnym czasie pojawił się w Warszawie, oddając się do dyspozycji Rządu Narodowego. Dyktaturę objął w październiku.

Zobacz także

21 IX 1863

Wielu Amerykanów mówi o niej rzeka śmierci. Zapewne niesłusznie, choć o znaczenie słowa chickamauga spory trwają do dziś. Ma ono…

20 IX 1863

„Rozmyślne spiskowanie przeciw sprawie publicznej” – napisał Ludwik Mierosławski w odpowiedzi na złożoną mu niemal miesiąc wcześniej propozycji. Rząd Narodowy…

18 IX 1863

To była naprawdę śmiała akcja. „Celem ukarania straży pogranicznej powiatu biebrzańskiego, nieustannie napastującej ludność okoliczną, major Brandt, który z polecenia…