Wymknął się z matni. Oddział „Wawra” dociera w Augustowskie

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
2 IV 1863

Z deszczu pod rynnę – tak można określić powstańczą drogę oddziału „Wawra”. Józef Ramotowski postanowił przedostać się w Augustowskie przez województwo grodzieńskie. „W tym celu przeszedł Biebrzę i zatopiwszy za sobą promy, zanocował w Downarach już we województwie grodzieńskiem. W ten sposób wymknął się wprawdzie Wawer na razie Matniejewowi, lecz niebawem ujrzał się ściganym przez świeżą kolumnę moskiewską, mianowicie majora Dewela” – pisał w Bitwach i potyczkach 1863–1864 Stanisław Zieliński. Dewel prowadził ze sobą ok. pięciuset ludzi. Rosjanie dogonili powstańców na „bezleśnej drodze” między Jaświłami i Mikicinem. „Kozacy, rozrzuciwszy się po obu stronach drogi w odległości, na którą licha broń powstańcza nie donosiła, rozpoczęli skuteczny ogień przeciw powstańcom. Przy pierwszych zaraz strzałach wszczął się popłoch w oddziele, lecz niebawem udało się Wawrowi [...] zaprowadzić ład w oddziele i poprowadzić go dalej w porządku”. Rosjanie szli jednak w trop, nie dając możliwości Polakom na chwilę odpoczynku. „Kto stracił siły i nie mógł iść, ginął mordowany przez kozaków” – pisał Zieliński.

Powstańcom udało się uciec dopiero po dotarciu do Suchowoli, po przejściu ok. 20 km w ciągu siedmiu godzin. „Poznosiwszy mosty przy młynie, [„Wawer”] uwolnił się od pościgu, gdy żołnierz zupełnie już był wyczerpany, zrobiwszy w ciągu niespełna doby około 10 mil drogi błotnej i grząskiej”. W uciążliwej ucieczce powstańczy dowódca stracił nie tylko rannych i zabitych, ale też „wielu maruderów, którzy, zmęczeni lub zniechęceni, opuszczali szeregi, porzucając broń”. Po wyczerpujących walkach i ucieczkach „Wawer” dotarł w lasy augustowskie i postanowił dać odpocząć ludziom. Jego oddział liczył zaledwie trzystu żołnierzy. Wrócił do walki w drugiej połowie kwietnia.

fot. powstańcy styczniowi; 1863-1864; Biblioteka Narodowa

Zobacz także

03 VIII 1864

Bez wątpienia nominacja Jan Kurzyny na wszechmocnego pełnomocnika Rządu Narodowego poza granicami Królestwa Polskiego, była niezwykle kontrowersyjna. Bronisław Brzeziński, ostatni…

02 VIII 1864

Władze carskie wyrok śmierci uzasadniały, „sianiem postrachu w powiatach radzyńskim i łukowskim”. Leon Kot i jego złożony z 18 powstańców…

01 VIII 1864

To był przysłowiowy łabędzi śpiew powstania na Litwie. „Stan obecny Litwy jest okropny. Moskwa nie wybiera dróg, ażeby dojść do…