Winnych brak! Rząd oficjalnie przyznaje się do zamachu na namiestnika Fiodora Berga.

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
29 IX 1863

„Gdyby zbir, który grozi narodowi stryczkiem, Sybirem i knutem, nie widział wciąż przed sobą widma śmierci z rąk ludu, stopniowo coraz więcej zawładałaby nami szatańska polityka grozy i tortury, polityka wytępienia i zbrodni” – pisał Rząd Narodowy, potwierdzając oficjalnie, że zamach na namiestnika gen. Fiodora Berga był zorganizowany na jego polecenie. W rzeczywistości nie wiadomo, kto stał za organizacją ataku. „Jak bywa z przedsięwzięciami, które się nie udały, nikt nie chciał się przyznać do wspomnianego czynu” – pisał w monografii zrywu prof. Stefan Kieniewicz. Zamachu dokonano zaledwie trzy dni po zmianie władz powstańczych i odsunięciu od rządu Karola Majewskiego. Władzę przejęli Czerwoni. „Franciszek Dobrowolski (członek rządu czerwonych) w swoich wspomnieniach [...] zamach na Berga przypisuje poprzedniemu Rządowi, jakoby miał być jeszcze przez niego przygotowany; jest to fałsz najzupełniejszy, a bardzo złośliwie podniesiony. Przygotowany on został pod wpływem Chmieleńskiego i organy policji narodowej zupełnie o tem nie wiedziały” – pisał Józef Janowski, jeden z członków odsuniętego rządu. Zaprzeczał też sam Majewski. Jeszcze inny z członków władz dodawał: „Chyba na swoją rękę Chmieleński zamach dawniej przygotowywał, a teraz kazał wykonać”. Zapewne palce maczał w zamachu szef Straży Narodowej Paweł Landowski, który jednak też się zapierał: „O tyle jestem winien, żem wiedział o tym i byłem mimowolnym świadkiem narad nad tym i nie zgodziłem się na branie w zamachu udziału”. Sam zamach został przeprowadzony nieudolnie. Wszyscy zamachowcy należeli do straży narodowej. Z czwartego piętra kamienicy zostały rzucone bomby. W wyniku ich wybuchu ucierpiał tylko płaszcz Berga, ranione zostały też konie.

 

 

 

 

Na obrazie Fiodor Berg. Fot. Wikimedia Commons

Zobacz także

03 VIII 1864

Bez wątpienia nominacja Jan Kurzyny na wszechmocnego pełnomocnika Rządu Narodowego poza granicami Królestwa Polskiego, była niezwykle kontrowersyjna. Bronisław Brzeziński, ostatni…

02 VIII 1864

Władze carskie wyrok śmierci uzasadniały, „sianiem postrachu w powiatach radzyńskim i łukowskim”. Leon Kot i jego złożony z 18 powstańców…

01 VIII 1864

To był przysłowiowy łabędzi śpiew powstania na Litwie. „Stan obecny Litwy jest okropny. Moskwa nie wybiera dróg, ażeby dojść do…