Wieszatiel walczy z Kościołem. Druga egzekucja księdza w Wilnie

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
5 VI 1863

Ledwie dwa dni upłynęły od stracenia ks. Stanisława Iszory, gdy przed plutonem egzekucyjnym w Wilnie postawiono kolejnego duchownego, Rajmunda Ziemackiego, „przeszło siedemdziesięcioletniego starca, proboszcza kościoła Wiewiórskiego z powiatu Lidzkiego, także za ogłoszenie manifestu Rządu Tymczasowego”. Na miejsce kaźni szedł razem z młodym ziemianinem (źródła nie są zgodne w sprawie jego nazwiska – Laskowski, Laskiewicz lub Leskowicz). „Obu prowadzono pieszo, w dzień biały z muzyką i żandarmami na plac stracenia. Ksiądz Ziemacki staruszek pochylony i siwy, osłabł zupełnie i musiano go prowadzić, przywiązany do słupa stracił całkiem przytomność. Laskowski umierał mężnie” – pisał Walery Przyborowski, kronikarz powstania. W rzeczywistości ksiądz Ziemacki nie był aż tak wiekowy. Urodził się w 1810 roku, jako młodzieniec brał udział w Powstaniu Listopadowym.

Murawjow uznał, że aby stłumić powstanie, należy uderzyć m.in. w Kościół: „Księżom po wsiach i miastach nakazano oznajmić, że za najmniejszy udział w powstaniu czy to słowem, czy czynem, za odczytywanie proklamacyj lub inne manifestacye w kościołach będą oddawani pod sąd polowy. Powinnością ich jest nieść z siebie ofiarę dla uspokojenia kraju i starać się, by każdy wykonywał święty obowiązek wiernopoddańczej przysięgi swemu monarsze” – pisano w instrukcji, wydanej w dniu egzekucji księdza Ziemackiego. Wkrótce do wyjazdu zmuszono biskupa wileńskiego. Podczas powstania powieszono lub rozstrzelano kilkudziesięciu księży, kilkuset zesłano na katorgę.

Zobacz także

03 VIII 1864

Bez wątpienia nominacja Jan Kurzyny na wszechmocnego pełnomocnika Rządu Narodowego poza granicami Królestwa Polskiego, była niezwykle kontrowersyjna. Bronisław Brzeziński, ostatni…

02 VIII 1864

Władze carskie wyrok śmierci uzasadniały, „sianiem postrachu w powiatach radzyńskim i łukowskim”. Leon Kot i jego złożony z 18 powstańców…

01 VIII 1864

To był przysłowiowy łabędzi śpiew powstania na Litwie. „Stan obecny Litwy jest okropny. Moskwa nie wybiera dróg, ażeby dojść do…