Więcej wojska dla zduszenia powstania. Gen. Berg tymczasowym Namiestnikiem Królestwa

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
8 IX 1863

Ledwie 14 miesięcy wielki książę Konstanty pełnił funkcję namiestnika Królestwa Polskiego. Brat cara Aleksandra II przybył do Warszawy na początku lipca 1862 roku. Miał doprowadzić do porozumienia z polskimi elitami dzięki wprowadzaniu reform zwiększających autonomię Królestwa. Już dzień po jego przyjeździe Czerwoni zorganizowali zamach na niego, z którego wyszedł jednak bez szwanku. Ugodowa polityka wielkiego księcia nie zapobiegła wybuchowi powstania, Konstantemu nie udało się też zdusić szybko zrywu. Już późną wiosną pojawiły się pierwsze plotki o prawdopodobnym odwołaniu go ze stanowiska. W sierpniu został wezwany do Petersburga. Pod naciskiem cara wziął urlop „dla podreperowania zdrowia”. Jego obowiązki przejął przysłany do Warszawy już w marcu i wbrew woli Konstantego gen. Teodor Berg. Objął on oficjalnie funkcję namiestnika Królestwa jako tymczasowy zastępca carskiego brata w dniu wyjazdu wielkiego księcia. Ostateczną dymisję Konstanty otrzymał 31 października. Berg uważał, że warunkiem stłumienia powstania jest zwiększenie liczby wojska w Królestwie. Początkowo Petersburg nie chciał się na to zgodzić – na ziemiach polskich stacjonowało już ok. 150 tys. żołnierzy. Berg ripostował: „Jesteśmy zmuszeni do tak rozproszonej dyslokacji, aby pozbawić powstanie wszelkiej możliwości trwałego uchwycenia jakiegoś punktu dla umieszczenia w nim widomego ośrodka istnienia. Musimy nadal zmuszać powstańców do krycia się po lasach i błotach”. Argumenty poskutkowały. Berg otrzymał wsparcie dwóch dywizji, pod warunkiem zwrócenia ich do 1 marca 1864 roku – czyli przed spodziewanym wybuchem konfliktu europejskiego. Z jego jurysdykcji zostało wyłączone Augustowskie, które trafiło pod tymczasowy zarząd generał-gubernatora Litwy. Berg dziękował i zapowiadał, że jednostki wykorzysta w terenie, „użyje ich do zamiatania kraju nieustannymi i skombinowanymi ruchami, tak aby wykorzenić powstańców”.

Zobacz także

21 IX 1863

Wielu Amerykanów mówi o niej rzeka śmierci. Zapewne niesłusznie, choć o znaczenie słowa chickamauga spory trwają do dziś. Ma ono…

20 IX 1863

„Rozmyślne spiskowanie przeciw sprawie publicznej” – napisał Ludwik Mierosławski w odpowiedzi na złożoną mu niemal miesiąc wcześniej propozycji. Rząd Narodowy…

18 IX 1863

To była naprawdę śmiała akcja. „Celem ukarania straży pogranicznej powiatu biebrzańskiego, nieustannie napastującej ludność okoliczną, major Brandt, który z polecenia…