Tryumfalny pochód zakończony klęską. Bitwa pod Birżami

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
7 V 1863

„Wojska nasze, zająwszy 8 mil szerokości, przeszły 15 mil z południa ku północy [...] wszędzie lud witał ich jak zbawców” – donosiły „Wiadomości o powstaniu na Litwie”. Zygmunt Sierakowski – dowódca powstania na Litwie – w kwietniu zarządził koncentrację oddziałów działających w tym regionie. W sumie zgromadził duży, liczący 2,5 tys. powstańców, oddział, którego pierwotnym zadaniem było przejęcie broni wysłanej statkiem z Anglii. Do jego realizacji nie doszło, bo ładunek został zarekwirowany w szwedzkim porcie. Wtedy miał powstać pomysł zaatakowania słabo ponoć chronionego Dyneburga. Otwartość działań i dwie wygrane potyczki spowodowały, że Rosjanie wysłali za Sierakowskim silny korpus, liczący 3 tys. żołnierzy. Z powodu plotki o liczebności powstańców Rosjanie początkowo wstrzymali działania. „Mówiono o dziesiątkach tysięcy i o tem, że na ich czele stoi Dołęga, wojewoda litewski, opowiadano o jego zdolnościach, energii i zapale, jaki wszędzie wzbudzał. [...] mówili Ganeckiemu, że ma nawet armaty” – pisał powstaniec i kronikarz zrywu Walery Przyborowski.

Ostatecznie rosyjski dowódca ruszył za Sierakowskim. Do pierwszych walk doszło w okolicach Madejek, gdzie Rosjanie uderzyli na jedną z polskich kolumn. „Powstańcy umieścili się w niewielkim lasku i rozpoczęła się walka ogniowa w trakcie której z kolumny środkowej nadszedł batalion Antoniewicza, a niebawem poczęły się zbliżać inne bataliony kolumny Sierakowskiego. Wzięty we dwa ognie w półtoragodzinnej walce, straciwszy 65 zabitych i 75 rannych, cofnął się” – pisał w Stanisław Zieliński w Bitwach i potyczkach 1863–1864. Wówczas Sierakowski miał popełnić strategiczny błąd. Jeden z jego oficerów Bolesław Kołyszko nalegał, by nie czekać na połączenie rosyjskich sił i uderzyć na oddział, który właśnie wycofał się z walki. Powstańczy dowódca odmówił – sam też czekał na posiłki. Być może ta decyzja zaważyła na losach całej trzydniowej bitwy koło Birż. W jej wyniku Sierakowski został ciężko ranny i dostał się do niewoli, a jego oddział rozbito.

Zobacz także

03 VIII 1864

Bez wątpienia nominacja Jan Kurzyny na wszechmocnego pełnomocnika Rządu Narodowego poza granicami Królestwa Polskiego, była niezwykle kontrowersyjna. Bronisław Brzeziński, ostatni…

02 VIII 1864

Władze carskie wyrok śmierci uzasadniały, „sianiem postrachu w powiatach radzyńskim i łukowskim”. Leon Kot i jego złożony z 18 powstańców…

01 VIII 1864

To był przysłowiowy łabędzi śpiew powstania na Litwie. „Stan obecny Litwy jest okropny. Moskwa nie wybiera dróg, ażeby dojść do…