„Takiego krzyża odmówić nie mógł”. Ludwik Mierosławski przyjmuje dyktaturę

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
30 I 1863

Cztery dni upłynęły od przedstawienia Ludwikowi Mierosławskiemu propozycji dyktatury do finalizacji rozmów. Według niektórych źródeł generał stawiał sporo warunków „Jenerał takiego krzyża odmówić nie mógł, ale samo z siebie wynikało, że go wszyscy dobrzy Polacy słuchać będą, a mianowicie że powstanie rozwijać się będzie od początku do końca według zasad, prawideł i regulaminów objętych w Instrukcyi Powstańczej, którą jeszcze stojąc na czele sprzysiężenia narodowego, jenerał w kilku tysiącach exemplarzy rozesłał był do najdalszych prowincyj Polski, ażeby każdy związkowy mógł z nią się gruntownie obeznać” – pisał Eustachy Petyon, jeden ze stronników Mierosławskiego. Ostatecznie do podpisania dokumentów doszło po przybyciu do Paryża drugiego wysłannika rządu, Władysława Daniłowskiego. Emisariusze w imieniu władz zobowiązali się do wystawienia na przyjęcie dyktatora dwóch oddziałów: „1. Po stronie zaboru pruskiego czy austriackiego – najmniej 200 wyborowych, dobrze uzbrojonych w broń palną ludzi i 20 wozów z zaprzęgiem dla sprzętu wojennego. 2. Po stronie Królestwa znaleźć się miała siła – dostateczna, ażeby mimo wszelkich zagrożeń akurat stawiła się na punkt omówiony”. Mierosławski z kolei napisał: „Na wezwanie Rządu Tymczasowego Narodowego z dn. 25 I 1863 r. stawię się w warunkach wykonalności przez pełnomocnika tegoż rządu, Władysława Janowskiego, ułożonych i spisanych”. Nie jest pewne, kiedy Mierosławski miał się pojawić w Królestwie. Sam we wspomnieniach pisze, że obiecał się stawić „w połowie lutego”. Stanisław Krzemiński, jeden z emisariuszy rządu, zanotował: „czas na to wszystko do chwili wkroczenia będzie trzytygodniowy”. W pamiętnikach jednego z członków rządu pojawia się też termin trzydniowy. Ostatecznie Mierosławski przekroczył granicę Prus 17 lutego, sześć dni później, po kilku porażkach i buncie w jego oddziałach w obozie, opuścił Królestwo. 11 marca powstańcze władze ogłosiły dyktatorem gen. Mariana Langiewicza.

Zobacz także

03 VIII 1864

Bez wątpienia nominacja Jan Kurzyny na wszechmocnego pełnomocnika Rządu Narodowego poza granicami Królestwa Polskiego, była niezwykle kontrowersyjna. Bronisław Brzeziński, ostatni…

02 VIII 1864

Władze carskie wyrok śmierci uzasadniały, „sianiem postrachu w powiatach radzyńskim i łukowskim”. Leon Kot i jego złożony z 18 powstańców…

01 VIII 1864

To był przysłowiowy łabędzi śpiew powstania na Litwie. „Stan obecny Litwy jest okropny. Moskwa nie wybiera dróg, ażeby dojść do…