Tajne ciało do spraw Królestwa Polskiego. Car powołuje specjalny Komitet

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: Łukasz Starowieyski
8 III 1864

To był kolejny etap wprowadzania nowych porządków w Królestwie Polskim. „W sferach petersburskich z cesarzem na czele zdawano sobie w dostatecznej mierze sprawę, że teraz wreszcie z okazji ostatniego powstania, jak i stanu t.zw. sprawy polskiej na terenie międzynarodowym, przyszedł czas decydujących porachunków Rosji z Królestwem” – pisał Józef Targowski w artykule „Komitet Urządzający i jego ludzie”. „Wszystko to mogło być dokonane nie za pomocą starych środków władzy i ludzi, przywykłych do przestarzałej rutyny, ani też za pomocą instytucyj stałych, przygotowanych do działania w warunkach normalnych” – tłumaczył Mikołaj Rejnke, oficjalny carski historyk. 2 marca wraz z wprowadzeniem uwłaszczenia chłopów ustanowiony został też Komitet Urządzający, mający nadzorować wprowadzanie reformy. Carowi ten organ najwyraźniej nie wystarczył, bo już 6 dni później Aleksander II ustanowił kolejne ciało - komitet do spraw Królestwa Polskiego w Petersburgu. Co ciekawe – utworzenia organu początkowo nie ujawniono. „Komitet do spraw Królestwa Polskiego w Petersburgu był do grudnia 1866 roku instytucją nieznaną samemu Królestwu, działał do tego czasu potajemnie, w bezpośredniej zależności do samego cesarza, a w rzeczywistości stał się właściwą kuźnią wszystkich projektów, reformujących z gruntu cały ustrój Królestwa” – dodaje historyk. Sam namiestnik Królestwa Fiodor Berg o jego istnieniu został powiadomiony oficjalnie dopiero pod koniec 1866 r. Jego członkami byli najbardziej zaufani ludzie cara w tym autor reformy uwłaszczeniowej Mikołaj Milutin. Nawet i te dwa organy nie wystarczyły carowi. W maju utworzona została jeszcze „Własna Jego Cesarskiej Mości Kancelaria do Spraw Królestwa Polskiego”. „Praca reformacyjna tego okresu obejmowała całą organizację rządową, niszczyła tradycję i dotykała spraw materialnych, słowem ogarniała całe życie ludności miejscowej, które należało zawrócić ze starej drogi i wprowadzić na nową” – pisał Rejnke. Tą nową drogą - wg rosyjskiego historyka - było „umocnienie państwowości rosyjskiej w Królestwie”, a środkiem unifikacja prawodawstwa, administracji, szkolnictwa, ustroju gospodarczego i społecznego. W rezultacie w 1872 r. całkowicie zlikwidowana została autonomia Królestwa, a jego obszar zaczęto nazywać półoficjalnie Krajem Przywiślańskim.

Zobacz także

25 VII 1864

Można to nazwać sporem wśród elit. Powodem był stosunek do upadającego powstania. „Należy zapytać, co jest dla sprawy korzystniejsze: czy…

23 VII 1864

Jan Mincel ślub wziął praktycznie na łożu śmierci. Zapewne głównie ze względu na syna Zygmunta Jana, „którego w przedślubnym pożyciu…

22 VII 1864

Był synem Niemca i Francuski, wychowany został zamieszkałym niemal wyłącznie przez Niemców Rawiczu, a jednak „przylgnął do naszej narodowości. Jak…