„Starzy kamraci”. Rodzi się kompozytor Carl Teike

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
5 II 1864

Gdy pokazał nuty i tekst swojej najsłynniejszej później kompozycji kapelmistrzowi orkiestry wojskowej, w której grał usłyszał: „Możesz go sobie wrzucić do ognia” i „Marszów mamy już dość”. Carl Teike jednak rady nie posłuchał, choć z utworem nie wiązał dużych nadziei. Sprzedał nuty za kilkanaście marek jednemu ze szczecińskich wydawców. A jednak „Alte Kamaraden” - „Starzy Kamraci” stał się jednym z najsłynniejszych marszów w dziejach muzyki, do dziś granych przez wiele orkiestr. Teike urodził się w miejscowości, która dziś nosi nazwę Dąbie w pobliżu Szczecina. Jego ojciec był kowalem, a przyszły muzyk miał liczne rodzeństwo. W sumie było ich czternaścioro. Gdy miał 14 lat zaczął brać lekcje gry na różnych instrumentach. 5 lat później wstąpił do orkiestry 123. Regimentu Grenadierów Króla Karola w Ulm w Szwabii. W zespole grał na rogu i perkusji. Próbował też komponować. W 1889 r. napisał marsza, którego tytuł zrodził się podczas spotkań przy kuflu piwa z towarzyszami z wojska. „Starzy towarzysze na wojennej ścieżce/W starej przyjaźni niezłomni i wierni/ Czy to w walce czy też w oparach prochu/Zawsze razem trzymają się na nowo” – brzmiały pierwsze słowa utworu. Niedoceniony jako kompozytor Teike postanowił wystąpić z wojska, ale pozostał w Ulm i zaczął pracę w policji. Musiał być uznawany za ważną personę, bo ożenił się z córką burmistrza miasta. Po 10 latach rodzina przeniosła się do Poczdamu, gdzie również pracował w policji, nie zarzucając komponowania. Pracę musiał porzucić po nasileniu się choroby płuc w 1908 r. Rok później przeniósł się do Landsberga, dzisiejszego Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie mieszkali jego krewni. Stan zdrowia pozwalał mu na pracę na poczcie, a następnie w sądzie w charakterze woźnego. Od czasu do czasu dyrygował też orkiestrą miejską. Zmarł w 1922 r. w wieku 58 lat.

Zobacz także

03 VIII 1864

Bez wątpienia nominacja Jan Kurzyny na wszechmocnego pełnomocnika Rządu Narodowego poza granicami Królestwa Polskiego, była niezwykle kontrowersyjna. Bronisław Brzeziński, ostatni…

02 VIII 1864

Władze carskie wyrok śmierci uzasadniały, „sianiem postrachu w powiatach radzyńskim i łukowskim”. Leon Kot i jego złożony z 18 powstańców…

01 VIII 1864

To był przysłowiowy łabędzi śpiew powstania na Litwie. „Stan obecny Litwy jest okropny. Moskwa nie wybiera dróg, ażeby dojść do…