Rozwód z rugby. W Anglii założony został pierwszy związek piłkarski

Podziel się w social media!

Tekst na licencji CC-BY.
Tekst na licencji CC-BY.
Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
26 X 1863

„Zawodnik nie może rzucać piłki lub podawać jej ręką innemu […]. Zawodnik nie może brać do rąk piłki z boiska pod jakimkolwiek pretekstem” – to tylko niektóre zasady przyjęte przez pierwszy piłkarski związek na świecie. Pierwsze spotkanie, uznawane też za datę utworzenia stowarzyszenia, odbyło się w tawernie budynku masonerii w Londynie. W historycznym, jak się później okazało, wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele dwunastu londyńskich i podlondyńskich klubów. Brakowało osób z kilku silnych ośrodków, m.in. Cambridge czy Shefield. Jedno spotkanie na unifikacje przepisów nie wystarczyło – do grudnia odbyło się jeszcze pięć. Dopiero wtedy udało się stworzyć jednolity dokument. Zawierał on 13 punktów. Jednym z nich był – ostro oprotestowywany przez część dyskutantów – punkt o zakazie dotykania piłki ręką. Ów zakaz, czyli przyjęcie zasad gry w stylu „Cambridge”, spowodował rozłam – z federacji wycofał się zespół z Rugby, a także inne optujące za przepisami sporządzonymi przez ten klub. To była historyczna chwila – właśnie w tym momencie w miejsce jednej powstały dwie gry – soccer oraz rugby. Nawiasem mówiąc, pozostawiono wyjątek, jeśli chodzi o użycie rąk. Gracz mógł złapać piłkę przed odbiciem od boiska i wykonać z tego miejsca rzut wolny. Oburzenie części działaczy wzbudził też inny zakaz. „Podstawianie nogi, jak i kopanie zawodników jest zakazane i zawodnik nie może używać rąk, by zatrzymać lub popychać zawodnika drużyny przeciwnej”. Związek piłkarski przyjął też m.in. przepis o spalonym. „Kiedy zawodnik kopnie piłkę, każdy zawodnik z jego drużyny będący bliżej linii bramkowej przeciwnika niż kopiący jest poza grą i nie może on dotykać piłki lub przeszkadzać innemu zawodnikowi, dopóki piłka nie zostanie rozegrana”. Do pełnej unifikacji było jednak daleko. W latach 1868–1873 zarejestrowano 88 klubów, 45 grało według zasad z Rugby, 30 związku piłkarskiego, a 13 związku sheffield. Ostateczny rozwód futbolu i rugby nastąpił w 1871 roku. Rok później związek zorganizował po raz pierwszy rozgrywki o puchar Anglii, najstarszy krajowy puchar na świecie. Związek działa do dzisiaj – funkcję przewodniczącego pełni książę William.

fot. State Library of Victoria/domena publiczna

Zobacz także

6 XII 1864

To była brawurowa ucieczka. „Otóż pewnego dnia jedna ze służących przyniosła w koszyku pod talerzami ubranie kobiece, w które się…

6 XII 1864

Swego czasu popularny, dziś niemal zapomniany, był na pewno Ludwik Potocki świadkiem bogatej w wydarzenia epoki. Część ze swoich wspomnień…

6 XII 1864

Dla wielu polskich byłych powstańców miało to być „nowe otwarcie”, dla władz austriackich pozbycie się „kłopotu”. W pierwszych miesiącach 1864…