Rozwód z rugby. W Anglii założony został pierwszy związek piłkarski

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
26 X 1863

„Zawodnik nie może rzucać piłki lub podawać jej ręką innemu […]. Zawodnik nie może brać do rąk piłki z boiska pod jakimkolwiek pretekstem” – to tylko niektóre zasady przyjęte przez pierwszy piłkarski związek na świecie. Pierwsze spotkanie, uznawane też za datę utworzenia stowarzyszenia, odbyło się w tawernie budynku masonerii w Londynie. W historycznym, jak się później okazało, wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele dwunastu londyńskich i podlondyńskich klubów. Brakowało osób z kilku silnych ośrodków, m.in. Cambridge czy Shefield. Jedno spotkanie na unifikacje przepisów nie wystarczyło – do grudnia odbyło się jeszcze pięć. Dopiero wtedy udało się stworzyć jednolity dokument. Zawierał on 13 punktów. Jednym z nich był – ostro oprotestowywany przez część dyskutantów – punkt o zakazie dotykania piłki ręką. Ów zakaz, czyli przyjęcie zasad gry w stylu „Cambridge”, spowodował rozłam – z federacji wycofał się zespół z Rugby, a także inne optujące za przepisami sporządzonymi przez ten klub. To była historyczna chwila – właśnie w tym momencie w miejsce jednej powstały dwie gry – soccer oraz rugby. Nawiasem mówiąc, pozostawiono wyjątek, jeśli chodzi o użycie rąk. Gracz mógł złapać piłkę przed odbiciem od boiska i wykonać z tego miejsca rzut wolny. Oburzenie części działaczy wzbudził też inny zakaz. „Podstawianie nogi, jak i kopanie zawodników jest zakazane i zawodnik nie może używać rąk, by zatrzymać lub popychać zawodnika drużyny przeciwnej”. Związek piłkarski przyjął też m.in. przepis o spalonym. „Kiedy zawodnik kopnie piłkę, każdy zawodnik z jego drużyny będący bliżej linii bramkowej przeciwnika niż kopiący jest poza grą i nie może on dotykać piłki lub przeszkadzać innemu zawodnikowi, dopóki piłka nie zostanie rozegrana”. Do pełnej unifikacji było jednak daleko. W latach 1868–1873 zarejestrowano 88 klubów, 45 grało według zasad z Rugby, 30 związku piłkarskiego, a 13 związku sheffield. Ostateczny rozwód futbolu i rugby nastąpił w 1871 roku. Rok później związek zorganizował po raz pierwszy rozgrywki o puchar Anglii, najstarszy krajowy puchar na świecie. Związek działa do dzisiaj – funkcję przewodniczącego pełni książę William.

fot. State Library of Victoria/domena publiczna

Zobacz także

29 VIII 1864

Wyrok na 21-letnim Antonim Muchowskim był lakoniczny. „Jakiego jest stanu nie wiadomo, pewnem jest tylko, że uczęszczał do gimnazjum. W…

28 VIII 1864

Podejrzenie padło na polskich zesłańców. „Obywatele Barnaułu, rozdrażnieni częstymi przypadkami oczywistych podpaleń, podejrzewali o umyślne ich wzniecanie zamieszkujących tam przestępców…

4 IX 1864

Udział Jastrzębskiego w powstaniu nie mógł zacząć się bardziej dramatycznie. Tuż przed pierwszym wymarszem z Horych-Horek w guberni mińskiej, nierozważnie…