Rosjanie przeczesują opatowskie. Pięć potyczek jednego dnia

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
10 III 1864

Na początku marca Rosjanie wysłali kilka ekspedycji w celu starcia ostatnich większych grup powstańczych. Jedną z nich dowodził pułkownik Łaskarzew, który miał za zadanie pacyfikacje obwodu opatowskiego. „Po kilku dniach bezskutecznego błądzenia po lasach natknął się pułkownik Łaskarzew, wysłany w Opatowskie, przy osadzie Kaplicy koło Częstocic, na dwa plutony ze szwadronu opatowskiego, dowodzone przez porucznika Niewiarowskiego i Zarzyckiego (Sowę)” – pisał historyk Stanisław Zieliński w „Bitwach i potyczkach”. Polacy wycofali się w niewielkimi stratami, „4 zabitych i 1 wziętego do niewoli, który zeznał, że w lesie znajdują się jeszcze 2 oddziałki po 15 do 30 koni, które mają się spotkać w lasach Świętokrzyskich; tam więc ruszyli dragoni”. Co ciekawe w tym samym miejscu i tego samego dnia, jak donosi Zielińsk,i doszło do starcia innej rosyjskiej kolumny dowodzonej przez niejakiego Assjewa z plutonem żandarmerii sandomierskiej konnej, dowodzonej przez Węgra Szandora Szredera. „Wyborowy hufczyk trzy razy ponawiał atak na secinę Assjewa i już moskale pierzchali, gdy ranny padł dzielny Szreder, a wtedy oddziałek musiał się cofnąć” – informował historyk. Kolumna pułkownika Łaskarzewa skierowała się ku Wąchockowi, gdzie według informacji jeńca miały przebywać niewielkie partie powstańcze. „Na powstańców napadł znienacka partyzant Medyanow i po dłuższej walce, w której Solbach poległ, rozproszył powstańców. Trzydziestu ujęto, a 60 miało podobno poledz. Atoli straty moskali były również niemałe, bo wśród ranionych znajdowało się 2 oficerów” – czytamy w „Bitwach i potyczkach”. Tego samego dnia doszło jeszcze do dwóch potyczek w okolicy Opoczna i w Łagowie. W obu zwyciężyli Rosjanie. Wieczorem wszystkie moskiewskie oddziały spotkały się w Wąchocku.

Zobacz także

03 VIII 1864

Bez wątpienia nominacja Jan Kurzyny na wszechmocnego pełnomocnika Rządu Narodowego poza granicami Królestwa Polskiego, była niezwykle kontrowersyjna. Bronisław Brzeziński, ostatni…

02 VIII 1864

Władze carskie wyrok śmierci uzasadniały, „sianiem postrachu w powiatach radzyńskim i łukowskim”. Leon Kot i jego złożony z 18 powstańców…

01 VIII 1864

To był przysłowiowy łabędzi śpiew powstania na Litwie. „Stan obecny Litwy jest okropny. Moskwa nie wybiera dróg, ażeby dojść do…