Pożar stodoły i powstańczy weteran. Bitwa w Suchej Woli

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: Łukasz Starowieyski
7 II 1864

Miejscowi powiadali później, że doszło do wielkiej powstańczej tragedii. „Część powstańców, zabarykadowawszy się w zabudowaniach gospodarczych, odpierała moskali, którzy podpalali budynki (…) Według zeznań mieszkańców, w oborach miało się spalić 40 powstańców” – opisywał zeznania Stanisław Zieliński, autor „Bitew i potyczek 1863-1864”. W rzeczywistości straty oddziału majora Józefa Jagmina musiały być znaczniej mniejsze, skoro sami Rosjanie raportowali, że zginęło 5 Polaków, w tym trzech podpalonych. Partia została zaatakowana, podczas odpoczynku w Suchej Woli w obwodzie krasnostawskim. „Konie i ludzie strasznie pomęczeni spoczywali w oborach folwarku. Około godziny 10. przed południem nadjechali moskale na saniach z dragonami i ułanami” – notował Zieliński. Bronić się w zabudowaniach folwarku nie było sposobu. „Piechota powstańcza (…) postanowiła przerżnąć się i zrobiła wycieczkę z bagnetem w ręku. Moskale nie dotrzymali placu i cofnęli się, a szczupły zastęp powstańczy, połączywszy się z resztą oddziału, ruszył w głąb lasu” – pisał Zieliński. Cześć oddziału przeszła przez kordon do zaboru austriackiego. Major Jagmin pozostał w walce. Był niezwykle doświadczonym żołnierzem. Wojskowe szlify zdobywał już w powstaniu listopadowym. Walczył w korpusach gen. Dembińskiego i Ramorino, a także w partyzantce litewskiej. Powstanie zakończył w stopniu podporucznika. W czasie Rewolucji Węgierskiej, bijąc się w Legionie Wysockiego awansował na kapitana. Po klęsce zrywu przebił się do Turcji i zamieszkał w Konstantynopolu. W stopniu majora służył w polskim pułku Kozaków Sułtańskich gen. Zamoyskiego w czasie wojny krymskiej walcząc przeciw Rosji. Po zakończeniu batalii w randzie majora przeniósł się do Francji. Po wybuchu powstania starał się przebić do Polski od strony Turcji. Wziął udział w bitwie z Rumunami pod Kostangalią (patrz artykuł 15.07). Starcie zakończyło się zwycięsko, ale oddział został rozwiązany i powstańcy na własną rękę przebijali się do Królestwa. W powstaniu styczniowym Jagmin walczył do marca. Później przedostał się do Turcji. W 1877 r. jako pułkownik był organizatorem i dowódcą Legionu Polskiego (liczącego poniżej 100 osób). Poległ w bitwie pod Starą Zagorą. Miał 67 lat.

Zobacz także

25 VII 1864

Można to nazwać sporem wśród elit. Powodem był stosunek do upadającego powstania. „Należy zapytać, co jest dla sprawy korzystniejsze: czy…

23 VII 1864

Jan Mincel ślub wziął praktycznie na łożu śmierci. Zapewne głównie ze względu na syna Zygmunta Jana, „którego w przedślubnym pożyciu…

22 VII 1864

Był synem Niemca i Francuski, wychowany został zamieszkałym niemal wyłącznie przez Niemców Rawiczu, a jednak „przylgnął do naszej narodowości. Jak…