Polaków nie lubił. Rodzi się ojciec współczesnej socjologii Max Weber

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
21 IV 1864

Obok Karola Marksa i Emila Durkheima – Weber powszechnie uważany jest za ojca współczesnej socjologii. Urodził się w Erfurcie, w bogatej i znaczącej rodzinie urzędniczej. Był najstarszym z ośmiorga dzieci. Już jako dziecko miał inklinacje naukowe. Mając 13 lat podarował rodzicom na Boże Narodzenie dwa historyczne eseje na temat historii Niemiec i imperium rzymskiego. W 1882 r. rozpoczął studia prawnicze w Heidelbergu, później przeniósł się do Berlina. Jak pisał jego biograf zajmował się tam jednak głównie „piciem piwa i szermierką”. Studia ukończył w 1886 r., a trzy lata później obronił doktorat, a po kolejnych dwóch latach habilitację z historii prawa. Po studiach zainteresował się polityką społeczną. Wstąpił do Stowarzyszenia Polityki Społecznej, które zrzeszało niemieckich ekonomistów, którzy uznali, że gospodarka może być instrumentem rozwiązywania problemów społecznych. W swoich pracach szeroko używali oni – jako jedni z pierwszych – badań statystycznych. W 1890 r. stowarzyszenie rozpoczęło badania nad „kwestią polską” a dokładniej napływem taniej polskiej siły roboczej na tereny dotychczas zamieszkanie przed Niemców. „Weber nie waha się określić ich jako kulturowych podrzędnych, a którzy w każdym razie, jako cudzoziemcy, stanowią w regionie politycznie niebezpieczną obecność” – pisał biograf Webera, Gianfrancio Poggi. W latach 90-tych XIX wieku Weber należał do Związku Wszechniemieckiego, nacjonalistycznej organizacji promującej ideę pangermanizmu i imperialnych Niemiec. Popierał działania germanizacyjne na terenie zaboru pruskiego, swoim wystąpieniami wspierał „Hakatę”. Pod koniec XIX wieku został profesorem, najpierw we Freiburgu, a później w Heidelbergu, gdzie zgromadził wokół siebie grono wybitnych naukowców zwane kołem Webera. W czasie wojny stał się jednym z najgłośniejszych przeciwników militarnej polityki Niemiec, otwarcie krytykował m.in. aneksję Belgii. W 1919 r. wstąpił do Rady Robotniczej i Żołnierskiej w Heidelbergu, był doradcą komitetu ds. stworzenia konstytucji, a także należał do niemieckiej delegacji na konferencję pokojową w Paryżu. Po wojnie stworzył w Monachium pierwszy instytut socjologiczny. Zmarł w 1920 r.

Zobacz także

03 VIII 1864

Bez wątpienia nominacja Jan Kurzyny na wszechmocnego pełnomocnika Rządu Narodowego poza granicami Królestwa Polskiego, była niezwykle kontrowersyjna. Bronisław Brzeziński, ostatni…

02 VIII 1864

Władze carskie wyrok śmierci uzasadniały, „sianiem postrachu w powiatach radzyńskim i łukowskim”. Leon Kot i jego złożony z 18 powstańców…

01 VIII 1864

To był przysłowiowy łabędzi śpiew powstania na Litwie. „Stan obecny Litwy jest okropny. Moskwa nie wybiera dróg, ażeby dojść do…