Połączyć się z Langiewiczem. Bitwa oddziału Teodora Cieszkowskiego pod Mrzygłodem

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
1 III 1863

Na początku powstania Teodor Cieszkowski walczył w oddziale Apolinarego Kurowskiego. Jako dowódca kosynierów wsławił się brawurowym atakiem na Sosnowiec, gdzie powstańcy zdobyli m.in. dużą ilość gotówki i broni. Później na polecenie dowódcy Cieszkowski, absolwent szkoły wojskowej w Cuneo, zorganizował powstańczy oddział w Dąbrowie. 26 lutego jego licząca ok. 200 osób partia przeszła chrzest bojowy, zaatakowana w Pankach przez przeważające siły rosyjskie. „Po krótkiej za budynkami i przy moście obronie, którą prowadził dowódzca strzelców Serwatowicz, cofnął się oddział do lasu, gdzie Cieszkowski, wracając na odgłos wystrzałów z wyprawy na straż graniczną, sformował oddział, który w strzelaninie tej żadnych strat nie poniósł i wymknął się z obławy” – pisze Stanisław Zieliński w Bitwach i potyczkach 1863–1864. Cieszkowski przekroczył granicę województwa krakowskiego i zatrzymał się w Mrzygłodzie. „wysyłając część oddziału do Myszkowa w celu zburzenia mostów kolejowych i przerwania w ten sposób komunikacyi z Częstochową”. Rosyjskie wojsko szło jednak ślad w ślad za nim i nieoczekiwanie zaatakowało powstańczy obóz około północy. „Atoli Cieszkowski w tej chwili zebrał swoich ludzi, i zawrzała gorąca walka wśród łuny pożaru stodół, zapalonych przez moskali. Nieprzyjaciel, odparty dwa razy, próbował wedrzeć się do miasta, lecz za każdym razem został odpędzony, a zamieszanie w jego szeregach wzmogło się, gdy padł jeden z dowodzących oficerów” – pisze Zieliński. Bitwa została rozstrzygnięta po tym, jak z odsieczą przyszli powstańcy wysłani do Myszkowa. Wpadli oni na tyły przeciwników, a „moskale w popłochu uszli ku Częstochowie, mając wśród zabitych 1 porucznika i feldfebla”. W bitwie zginęło siedmiu powstańców. Cieszkowski ruszył natomiast ku Pieskowej Skale, gdzie połączył się z oddziałem gen. Mariana Langiewicza.

Zobacz także

29 VIII 1864

Wyrok na 21-letnim Antonim Muchowskim był lakoniczny. „Jakiego jest stanu nie wiadomo, pewnem jest tylko, że uczęszczał do gimnazjum. W…

28 VIII 1864

Podejrzenie padło na polskich zesłańców. „Obywatele Barnaułu, rozdrażnieni częstymi przypadkami oczywistych podpaleń, podejrzewali o umyślne ich wzniecanie zamieszkujących tam przestępców…

4 IX 1864

Udział Jastrzębskiego w powstaniu nie mógł zacząć się bardziej dramatycznie. Tuż przed pierwszym wymarszem z Horych-Horek w guberni mińskiej, nierozważnie…