Pociąg pancerny i mnóstwo gotówki. Powstańcy zdobywają Sosnowiec

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
7 II 1863

O tej bitwie często się pisze jako o nowatorskiej, bo powstańcy użyli w nim pociągu opancerzonego. Rzeczywiście, oddział Apolinarego Kurowskiego skorzystał z transportu kolejowego. Prawdą jest też, że wagony zostały wzmocnione. Kolejarze uzbroili składający się z dwóch lokomotyw i dziesięciu wagonów pociąg, obudowując go podkładami kolejowymi i wiercąc otwory strzelnicze. Lokomotywy zostały ustawione na końcu pociągu. Około 200-osobowy powstańczy oddział ruszył z Maczek do Sosnowca ok. 21.00. „Przybyłem tam około godz. 1 w nocy, o wiorstę od stacji wysadziłem konie i ludzi z pociągu – raportował Kurowski do Tymczasowego Rządu Narodowego – rozkazałem, aby środek mojej siły tworzyli kosynierzy, na prawym zaś i lewym skrzydle szli strzelcy w tyralierów rozsypani, sam z kawalerią ustawiłem się od strony granicy pruskiej, poza dworcem kolei żelaznej, gdyż tam, w razie naszego zwycięstwa, spodziewałem się, że moskale rejterować będą”. Polacy zaatakowali komorę celną, w której miało się znajdować ok. 100 strażników. „Moskale, uwiadomieni o zbliżaniu się powstańców, morderczym ogniem z komory i stacyi kolei przywitali pierwszy atak – pisał Stanisław Zieliński w Bitwach i potyczkach 1863–1864. – Pod Cieszkowskim, dowódzcą kosynierów, padł koń, atoli Cieszkowski, aczkolwiek raniony, nie zszedł z placu, lecz trzy razy ponawiał atak na budynki, zajęte przez nieprzyjaciela, aż je zdobył”. W ręce powstańców wpadł pokaźny łup – ok. 100 tys. rubli, do tego „40 koni z całym przyrządem, 40 karabinów, 100 centnarów ołowiu itp.”. Połowę gotówki Kurowski odesłał Rządowi Narodowemu. Trzykrotnie ranny w bitwie Teodor Cieszkowski, który później stworzył własny oddział, został awansowany do stopnia podpułkownika. Kurowski, wraz z oddziałem po bitwie, poszedł do Dąbrowy. Rosjanie przekroczyli granicę pruską. W bitwie zginęło trzech powstańców.

Zobacz także

03 VIII 1864

Bez wątpienia nominacja Jan Kurzyny na wszechmocnego pełnomocnika Rządu Narodowego poza granicami Królestwa Polskiego, była niezwykle kontrowersyjna. Bronisław Brzeziński, ostatni…

02 VIII 1864

Władze carskie wyrok śmierci uzasadniały, „sianiem postrachu w powiatach radzyńskim i łukowskim”. Leon Kot i jego złożony z 18 powstańców…

01 VIII 1864

To był przysłowiowy łabędzi śpiew powstania na Litwie. „Stan obecny Litwy jest okropny. Moskwa nie wybiera dróg, ażeby dojść do…