Płonąca stodoła, Rosjanie nie dają pardonu. Bitwa pod Unieckiem

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
28 I 1863

To był być może pierwszy bestialski akt carskich żołnierzy w czasie powstania. Dowódca rosyjskiego oddziału płk Józef Sierzputowski od dłuższego już czasu tropił powstańczy oddział. Udało mu się otoczyć go w Uniecku, wsi położonej w powiecie płońskim. „Rozdzieliwszy kozaków na prawo i lewo, otoczył wieś, a piechota z częścią kozaków uderzyła od czoła – opisywał starcie w Bitwach i potyczkach 1863–1864 Stanisław Zieliński. – Powstańcy zamknęli się w dwóch wielkich domach i uparcie bronili się z nielicznych strzelb, jakie posiadali. Kilkakrotnie z wielką odwagą, z kosynierami na czele, wypadali z domów, usiłując przedrzeć się, lecz przyjmowani gęstym ogniem karabinowym, za każdym razem zmuszeni byli cofać się”. Powstańcy musieli się poddać, gdy najpierw zapaliła się stodoła, a później ogień przeskoczył na domy obrońców. To właśnie wówczas, jak pisze Zieliński, „Moskale zaś pod pozorem, iż jeden z poddających się rzekomo miał strzelić do Sierzputowskiego, rzucili się na bezbronnych, poczęli mordować i dobijać rannych”. Siedemdziesięciu pięciu innych powstańców, w tym dowódca Kazimierz Wolski, zostało wziętych do niewoli. Wolski był weteranem wojny o zjednoczenie Włoch, gdzie dosłużył się stopnia kapitana. Podczas próby powrotu do Polski został aresztowany przez władze carskie w Odessie i odesłany do warszawskiej Cytadeli. Carskie władze najwyraźniej nie znalazły wówczas dowodów na jego wywrotową działalność, bo Wolski został szybko wypuszczony i mógł przystąpić do powstania. Tym razem trafił do twierdzy Modlin, gdzie na początku lutego został skazany na śmierć i rozstrzelany. W tym samym dniu co w Uniecku doszło też do potyczki w miejscowości Słomino, też przegranej przez powstańców. Według Zielińskiego obie porażki zdecydowały o tym, że Zygmunt Padlewski, naczelnik wojenny województwa płockiego, ostatecznie odstąpił od planu ponownego uderzenia na Płock. Zdobycie tego miasta miało być głównym celem insurgentów w pierwszych dniach powstania. Właśnie tam miał się ujawnić Tymczasowy Rząd.

Zobacz także

25 VII 1864

Można to nazwać sporem wśród elit. Powodem był stosunek do upadającego powstania. „Należy zapytać, co jest dla sprawy korzystniejsze: czy…

23 VII 1864

Jan Mincel ślub wziął praktycznie na łożu śmierci. Zapewne głównie ze względu na syna Zygmunta Jana, „którego w przedślubnym pożyciu…

22 VII 1864

Był synem Niemca i Francuski, wychowany został zamieszkałym niemal wyłącznie przez Niemców Rawiczu, a jednak „przylgnął do naszej narodowości. Jak…