Ostatnie potyczki w kolejnych województwach. Bitwa pod Sieradzem

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
16 VI 1864

Połowa czerwca to niemal ostatnie potyczki staczane przez powstańców. Zapewne 16 czerwca doszło do ostatniego starcia w województwie sieradzkim. Na przedpolach miasta sotnia rosyjska natknęła się na mały oddział powstańczy. Rosjanie ścigali Polaków do Biskupic, gdzie poszli oni w rozsypkę. Podobną sytuację można było zaobserwować w innych województwach. „Jeszcze 17. czerwca kilku powstańców wyszło z lasu i zaniepokoiło moskali w Kunowie; w noc zbliżyli się do miasta, zranili pikiety i uszli znowu w las – pisał o obwodzie opatowskim historyk Stanisław Zieliński w „Bitwach i potyczkach” - W kilka dni później, bo 22. czerwca widzieli jeszcze moskale grupkę 9 ludzi obozujących w gęstwinie lasu koło Nadworowa w Radomskiem, a nieco wcześniej w początku czerwca żandarmi napadli we Wielkołęce (?) o milę od Radomia czterech powstańców i ujęli ich z bronią w ręku, mianowicie: Hwardeckiego Mikołaja, Wiśniewskiego Józefa, Kulewskiego Jana i Jana Dąbrowskiego”. Na Mazowszu niewielkie starcie odnotowane zostało 15 czerwca w okolicy Piaseczna. W województwie krakowskim – jak informował Zieliński próbował walczyć jeszcze niewielki oddziałek uformowany w Galicji przez Józefa Alojzego Seyfrieda, byłego naczelnika wojskowego województwa mazowieckiego. „Oddziałek 30 powstańców, uformowany przez Seyfryda w zaborze austryackim, usiłował przedrzeć się w głąb Królestwa, lecz zaraz na wstępie rozbity został i rozproszony pod Ojcowem. Z wziętych do niewoli szeregowiec Stanisław Szum ze zaboru austryackiego powieszony został w Olkuszu 25. czerwca” – pisał Zieliński. W ostatnich dniach czerwca do Królestwa przedarł się kolejny niewielki oddziałek. „Oddziałek ten, zaatakowany pod Częstochową dnia 1. lipca przez 2 roty piechoty i secinę kozaków, został zniesiony; jeden powstaniec dostał się do niewoli” – notował historyk. Z powstańczych oddziałów najdłużej utrzymywała się partia ks. Stanisław Brzóski, rozbita dopiero pod koniec 1864 r. Sam Brzóska jeszcze przez kilka miesięcy się ukrywał. Został zatrzymany w wiosną 1865 r. – jest często uznawany za ostatniego schwytanego powstańca.

Zobacz także

25 VII 1864

Można to nazwać sporem wśród elit. Powodem był stosunek do upadającego powstania. „Należy zapytać, co jest dla sprawy korzystniejsze: czy…

23 VII 1864

Jan Mincel ślub wziął praktycznie na łożu śmierci. Zapewne głównie ze względu na syna Zygmunta Jana, „którego w przedślubnym pożyciu…

22 VII 1864

Był synem Niemca i Francuski, wychowany został zamieszkałym niemal wyłącznie przez Niemców Rawiczu, a jednak „przylgnął do naszej narodowości. Jak…