Nowe porządki w Warszawie. Dyktator Romuald Traugutt rozwiązuje Organizację Miejską

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
12 XI 1863

„Rząd Narodowy widział się spowodowanym przedsięwziąć reorganizację w administracji m. stoł. Warszawy i kraju całego” – lakonicznie zapisano w ulotce opublikowanej przez konspiracyjne władze powstania. „W parę tygodni po objęciu władzy Traugutt polecił rozwiązać organizację miasta Warszawy, a następnie odtworzyć ją ponownie, z części tylko dawnych elementów” – pisał prof. Stefan Kieniewicz w monografii Powstania Styczniowego. Od początku zrywu organizacja ta miała ogromne wpływy, za czasów rządu Karola Majewskiego stała się też bardzo liczna – liczyła kilka tysięcy członków. „W kadrze tej mnożyły się zapewne szczerby, należał ją zredukować nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale i dlatego by pozbyć się niepewnych elementów” – dodaje prof. Kieniewicz. Józef Janowski, członek Rządu Narodowego i współpracownik Romualda Traugutta, dodaje, że OM cierpiała na braki zarówno kadrowe, jak i organizacyjne. „Luki też coraz się powiększały, bo nie zawsze można je było odpowiednimi ludźmi wypełnić. Zaczęły się też objawiać wypadki zdrady. Z tych wszystkich powodów organizacja warszawska wymagała nie tylko wypełnienia braków, ale reorganizacji, ścieśnienia, skupienia. Obecny naczelnik miasta Pepłowski, człowiek bardzo uczciwy, ale za słaby, za mało energiczny, a jako powołany na to stanowisko przez rząd wrześniowy, nosił zawsze na sobie znamię owych rządów. Nie pamiętam, czy on się sam usunął, czy też został usunięty” – pisał we wspomnieniach Janowski. Na początku grudnia dyktator Romuald Traugutt zdecydował się powołać na to ważne stanowisko Aleksandra Waszkowskiego, wsławionego przeprowadzeniem dwóch śmiałych akcji: kradzieży map sztabowych oraz zaboru Kasy Głównej Królestwa Polskiego. „Był to człowiek odważny, lojalny, cokolwiek próżny, ale bez politycznych ambicji – okazało się, że Traugutt może na nim polegać. Nowa organizacja, na której czele stanął, była czysto inteligencka, gdzie chodzi o władzę, przeszło w połowie inteligencka na niższych stanowiskach” – dodaje Kieniewicz.

 

 

 

 

Zobacz także

29 VIII 1864

Wyrok na 21-letnim Antonim Muchowskim był lakoniczny. „Jakiego jest stanu nie wiadomo, pewnem jest tylko, że uczęszczał do gimnazjum. W…

28 VIII 1864

Podejrzenie padło na polskich zesłańców. „Obywatele Barnaułu, rozdrażnieni częstymi przypadkami oczywistych podpaleń, podejrzewali o umyślne ich wzniecanie zamieszkujących tam przestępców…

4 IX 1864

Udział Jastrzębskiego w powstaniu nie mógł zacząć się bardziej dramatycznie. Tuż przed pierwszym wymarszem z Horych-Horek w guberni mińskiej, nierozważnie…