Nowe oddziały w lubelskim. Bitwa pod Sobolewem

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
24 V 1863

Pod koniec kwietnia w województwie lubelskim powstanie zdawało się rozgorzeć nowym ogniem. W różnych miejscach województwa zaczęły się formować nowe oddziały. Nie uszło to uwadze Rosjan, którzy przeciw jednej z najsilniejszych partii, organizowanej przez mjr. Zygmunta Koskowskiego, wysłali kolumnę liczącą ok. siedmiuset żołnierzy i cztery działa. Powstańczy dowódca, były oficer wojsk carskich na Kaukazie, mając pod rozkazami ledwie nieco ponad trzystu ludzi, nawiązał kontakt ze znajdującym się w pobliżu oddziałem kpt. Krysińskiego, który liczył czterysta osób. Powstańcy wciągnęli Rosjan w pułapkę. „Koskowski, nie czując się dość silnym do samodzielnego odparcia nieprzyjaciela – pisał Stanisław Zieliński w Bitwach i potyczkach 1863–1864 – zaczął się cofać powoli ku Sobolewowi i naprowadził w ten sposób moskali pod strzelców Krysińskiego, którzy przyjęli ich rzęsistym ogniem i zmusili do cofania się”. W decydującym momencie bitwy zawiedli jednak ukryci z boku kosynierzy, którzy „nie uderzyli na uciekających, a atakiem swym mogli dopełnić porażki”. Rosjanie zyskali czas na reorganizację. „Ośmieleni tem moskale wysunęli naprzód działa i rażąc kartaczowym ogniem, tak silnie natarli na strzelców Krysińskiego, że tenże, nie chcąc narazić oddziału na dotkliwsze straty, zaczął ustępować odstrzeliwając się”. Bitwa trwała do czwartej po południu, poległo w niej 57 powstańców, „Nieprzyjaciel pochował swoich w 4 dołach, a było ich przeszło 100, według zeznań jeńca, w tem 4 oficerów”. Później Koskowski połączył się z oddziałem przybywającego właśnie w lubelskiem Marcina Borelowskiego, „Lelewela”.

Zobacz także

21 IX 1863

Wielu Amerykanów mówi o niej rzeka śmierci. Zapewne niesłusznie, choć o znaczenie słowa chickamauga spory trwają do dziś. Ma ono…

20 IX 1863

„Rozmyślne spiskowanie przeciw sprawie publicznej” – napisał Ludwik Mierosławski w odpowiedzi na złożoną mu niemal miesiąc wcześniej propozycji. Rząd Narodowy…

18 IX 1863

To była naprawdę śmiała akcja. „Celem ukarania straży pogranicznej powiatu biebrzańskiego, nieustannie napastującej ludność okoliczną, major Brandt, który z polecenia…