Niezgoda rujnuje. Klęska pod Dobrosołowem

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
2 III 1863

„Raport o tej bitwie złożył Komitetowi komisarz Frankowski. Wywarł on fatalne wrażenie. Był to już nie pierwszy wypadek sporu o dowództwo, który kończył się klęską. Poczucie patryotyczne nie zawsze wystarcza do stłumienia ambicyi” – pisał w Pamiętnikach członek Rządu Narodowego Józef Janowski. Spór między powstańczymi dowódcami o to, kto powinien objąć komendę, rozgorzał dzień wcześniej. Do obozu Kazimierza Mielęckiego przybył wówczas nowo sformowany w Prusach, liczący ok. 300 żołnierzy oddział płk. Antoniego Garczyńskiego. Mielęcki był już zaprawiony w obozowych kłótniach (konflikt z Ludwikiem Mierosławskim). Janowski winę zrzuca jednak na Garczyńskiego. Mielęcki „był jedynym reprezentantem miejscowej władzy wojskowej i od paru tygodni ucierał się z nieprzyjacielem. Jedyną okolicznością, która mogłaby usprawiedliwić Garczyńskiego, była jego przeszłość, choć słaba, ale zawsze wojskowa [...] gdy Mielęcki był wojskowym nowicyuszem”. Kłótnia dowódców spowodowała, że Garczyński ze swoimi ludźmi opuścił obóz. „Mielęcki – jak pisze Stanisław Zieliński w Bitwach i potyczkach 1863–1864 – przez kilka godzin błądził ze swoimi ludźmi, nim odnalazł Garczyńskiego. Doszedłszy do wsi Dobrosołowa, zajął chaty, lecz moskale zdążyli go ubiedz i obsadzić zabudowania folwarczne, równocześnie atakując wieś, zajętą przez strzelców Mielęckiego i usiłując ich spędzić”. „Garczyński okazał jednak jeszcze tyle patryotyzmu – dodaje Jankowski – że usiłował wśród rozpoczętej już bitwy przyjść na pomoc Mielęckiemu, lecz Moskale do połączenia się nie dopuścili, a wzmocnieni przybyłym drugim oddziałem, uderzyli osobno na każdy z oddziałów polskich”. Najbardziej zacięta była bitwa o cmentarz, którego broniło kilkudziesięciu strzelców, osłaniających odwrót. To pozwoliło obu oddziałom przejść granicę pruską. Część żołnierzy, w tym Garczyński, została internowana. Mielęckiemu udało się ujść z niewoli i do walki wrócił 20 marca. Według Zielińskiego w bitwie poległo ok. 100 powstańców.

Zobacz także

29 VIII 1864

Wyrok na 21-letnim Antonim Muchowskim był lakoniczny. „Jakiego jest stanu nie wiadomo, pewnem jest tylko, że uczęszczał do gimnazjum. W…

28 VIII 1864

Podejrzenie padło na polskich zesłańców. „Obywatele Barnaułu, rozdrażnieni częstymi przypadkami oczywistych podpaleń, podejrzewali o umyślne ich wzniecanie zamieszkujących tam przestępców…

4 IX 1864

Udział Jastrzębskiego w powstaniu nie mógł zacząć się bardziej dramatycznie. Tuż przed pierwszym wymarszem z Horych-Horek w guberni mińskiej, nierozważnie…