Nie tylko sprawy polskie. Kambodża zostaje protektoratem Francji

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
11 VIII 1863

Powstanie Styczniowe i próba wywołania konfliktu w Europie to tylko jeden z aspektów aktywności Francji na arenie międzynarodowej. W tym samym czasie, gdy Napoleon III i jego współpracownicy próbowali namówić Austrię i Anglię do udziału w wojnie przeciw Rosji i Prusom, wojska francuskie walczyły w Meksyku, a dyplomaci i wojskowi starali się powiększyć francuski stan posiadania w Azji. W 1858 roku Francuzi wkroczyli do Wietnamu pod pretekstem ochrony misjonarzy. Bez większych trudności zajęli Sajgon, który stał się stolicą francuskich posiadłości o nazwie Kochinchina. W 1862 roku wymusili podpisanie z cesarzem Wietnamu tzw. umowy sajgońskiej o bezwarunkowym przekazaniu Francji tej najbogatszej prowincji kraju. Władca zobowiązał się też do nieodstępowania swoich posiadłości innym państwom, a także uznał prawa ludności katolickiej, na której w dużej mierze oparte były francuskie wpływy. Francuzi prowadzili misje katolickie także w sąsiedniej Kambodży. Król Norodom odnosił się do Europejczyków życzliwie, dzięki nim łatwiej mu było lawirować między silniejszymi sąsiadami – Syjamem (Tajlandią) i Wietnamem. W 1863 roku władca zdecydował się zawrzeć porozumienie z Francją. Na mocy tajnego traktatu z wysłannikami Napoleona III ustanowiony został francuski protektorat nad Kambodżą. Norodom traktował zapewne umowę z Francją jako zagrywkę polityczną, w grudniu podpisał bowiem układ z Syjamem. Tyle że Francuzi na tym nie poprzestali. Przez kolejne lata wzmacniali swoją kontrolę na państwem, a w 1884 roku Kambodża stała się oficjalną francuską kolonią. Równocześnie zwiększali swój stan posiadania w Wietnamie – w 1880 roku zajęli Wietnam Środkowy, pięć lat później Wietnam Północny. W rezultacie w 1887 roku utworzyli unię indochińską, czyli Indochiny Francuskie, do których w 1917 roku dołączyli Laos. Władzę nad tymi obszarami Francuzi zachowali do II wojny światowej.

Zobacz także

29 VIII 1864

Wyrok na 21-letnim Antonim Muchowskim był lakoniczny. „Jakiego jest stanu nie wiadomo, pewnem jest tylko, że uczęszczał do gimnazjum. W…

28 VIII 1864

Podejrzenie padło na polskich zesłańców. „Obywatele Barnaułu, rozdrażnieni częstymi przypadkami oczywistych podpaleń, podejrzewali o umyślne ich wzniecanie zamieszkujących tam przestępców…

4 IX 1864

Udział Jastrzębskiego w powstaniu nie mógł zacząć się bardziej dramatycznie. Tuż przed pierwszym wymarszem z Horych-Horek w guberni mińskiej, nierozważnie…