Moskale umykali najhaniebniej. Bitwa pod Kolanem

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
18 XI 1863

„W obu tych potyczkach, pod Rossoszą i Kolanem, tak oficerowie, jak żołnierze, bili się z równem męstwem, i to w otwartem polu” – pisał Stanisław Zieliński w Bitwach i potyczkach 1863–1864. Oddział złożony z partii płk. Karola Krysińskiego i mjr. Bogusława Ejtmanowicza od pewnego czasu krążył po województwie lubelskim. 17 listopada Krysiński urządził w miasteczku Rossosza zasadzkę na rosyjskie oddziały, „obsadziwszy pierwsze domy […], ściągnął wszystkie siły na rynek” – notował historyk. Rosjanie ponieśli klęskę, a powstańcy wycofali się w stronę miasteczka Kolano między Białą Podlaską a Lublinem. Z samego rana dołączył do nich w 120 koni Walery Wróblewski. Oddziały stanęły w osobnych obozach, lecz w pobliżu. „W południe oddział Wróblewskiego zaatakowany został w Kolanie przez 4. roty piechoty, szwadron ułanów, 1. secinę kozaków i 2. armaty” – pisał Zieliński. Wróblewski umiejętnie zaczął się wycofywać, kierując Rosjan na piechotę Krysińskiego. Ten nie zmarnował okazji. Posłał dwie kompanie strzelców, „które ruszyły biegiem ku nieprzyjacielowi i tak dzielnym przyjęły go ogniem, że moskale umknęli najhaniebniej, zostawiwszy rannych, zabitych i karabiny na pobojowisku” – pisał autor Bitew i potyczek. Według historyka Rosjanie stracili 160 zabitych i rannych. Polacy przez pewien czas ścigali uciekających, pogoń została jednak wstrzymana na wieść o przybyciu rosyjskich posiłków. „Krysiński nakazał odwrót w samą porę, bo gdy ostatni powstaniec zrejterował z lasku ku Pacholu, nadeszli moskale i rozpoczęli ogień działowy i salwy do pustego już lasku”. Wróblewski osłaniał piechotę, szarpiąc carskie kolumny i wstrzymując ich pogoń. Wreszcie zarządził odwrót. Ejtmanowicz zginął 6 stycznia 1864 roku. Trzy dni później ciężko ranny został Wróblewski, lecz uratowano go; później walczył w komunie paryskiej. Krysiński brał udział w powstaniu do kwietnia 1864 roku.

Zobacz także

29 VIII 1864

Wyrok na 21-letnim Antonim Muchowskim był lakoniczny. „Jakiego jest stanu nie wiadomo, pewnem jest tylko, że uczęszczał do gimnazjum. W…

28 VIII 1864

Podejrzenie padło na polskich zesłańców. „Obywatele Barnaułu, rozdrażnieni częstymi przypadkami oczywistych podpaleń, podejrzewali o umyślne ich wzniecanie zamieszkujących tam przestępców…

4 IX 1864

Udział Jastrzębskiego w powstaniu nie mógł zacząć się bardziej dramatycznie. Tuż przed pierwszym wymarszem z Horych-Horek w guberni mińskiej, nierozważnie…