„Lelewel” – druga kampania

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
8 IV 1863

Dwóch tygodni potrzebował Marcin Borelowski „Lelewel”, by zbudować nowy oddział i wrócić do walki. „Do oddziału, który wyruszył 8 kwietnia do Królestwa, zgłosili się liczni ochotnicy, wśród nich jako adiutant »Lelewela« znany poeta Mieczysław Romanowski. Oddział był nieźle zaopatrzony w broń, amunicję i odzież przez Komitet Pomocy Powstaniu w Rzeszowie” – pisał Krzysztof Dunin-Wąsowicz w artykule o Borelowskim. Opinie o nim jako o dowódcy były podzielone. „W Lubelskiem naczelnikiem [Rząd Narodowy] mianował Lelewela, bo jakkolwiek nie był on wojskowym, ale zdradzał pewne zdolności partyzanckie i miał wielką miłość u żołnierzy” – pisał członek władz powstańczych Józef Janowski. Powstaniec i historyk zrywu Walery Przyborowski miał o nim złe zdanie. „Miał tylko jedną zaletę – był kochany przez podwładnych. Swem prostackiem i rubasznem obejściem rzemieślnika przypadał w sam raz do usposobienia sfer, z których przeważnie składały się oddziały powstańcze. Był dobrym organizatorem, ale nigdy samodzielnym dowódcą”. W tym czasie „Lelewel” był nie tylko naczelnikiem województwa podlaskiego, ale także czasowo lubelskiego. Oskarżano go o nadmierną surowość. „Borelowski nie cofał się w swojej działalności przed ostrymi, a nawet drastycznymi krokami” – pisał Dunin. Powstańczy dowódca był szczególnie wyczulony na przypadki denuncjowania powstańców przez chłopów. „Z natury krwawego usposobienia, nieułagodzonego wychowaniem i kulturą, należał do rzędu tych licznych niestety! naczelników powstańczych, którzy wieszali za najmniejszem podejrzeniem chłopów bez litości i bez upamiętania. Stanowi to czarną, nigdy niewybaczoną plamę na charakterze Lelewela” – wyrzucał mu Przyborowski.

16 kwietnia oddział Borelowskiego stoczył pierwszą potyczkę, zakończona sukcesem. Osiem dni później Rosjanie zaskoczyli jednak „Lelewela”, w czego wyniku poniósł poważne straty. Większość jego ludzi dołączyła do innych partii. Sam Borelowski wyjechał do Galicji. W maju wrócił do walki.

il. Marcin Borelowski „Lelewel”; „l'Illustration. Journal Universel”; 1863; wikimedia commons

Zobacz także

03 VIII 1864

Bez wątpienia nominacja Jan Kurzyny na wszechmocnego pełnomocnika Rządu Narodowego poza granicami Królestwa Polskiego, była niezwykle kontrowersyjna. Bronisław Brzeziński, ostatni…

02 VIII 1864

Władze carskie wyrok śmierci uzasadniały, „sianiem postrachu w powiatach radzyńskim i łukowskim”. Leon Kot i jego złożony z 18 powstańców…

01 VIII 1864

To był przysłowiowy łabędzi śpiew powstania na Litwie. „Stan obecny Litwy jest okropny. Moskwa nie wybiera dróg, ażeby dojść do…