Legendarny powstaniec z Litwy. Aresztowanie ks. Antoniego Mackiewicza

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
17 XII 1863

„Nie szarpcie mnie panowie […)] jestem ksiądz Mackiewicz” – miał rzucić do Rosjan, którzy zauważyli go ukrytego w lesie pod gałęziami. Żołnierze wpadli na ślad jednego z bohaterów powstania na Litwie przypadkowo. Mackiewicz przystąpił do zrywu w marcu i jako jeden z niewielu dowódców na Żmudzi walczył do listopada. Początkowo przyłączył się do gen. Zygmunta Sierakowskiego, a po rozbiciu jego zgrupowania walczył na czele własnego oddziału. Jego wytrwałość podkreślali wszyscy kronikarze czy historycy powstania. „Jeden tylko ksiądz Antoni Mackiewicz, ze zdumiewającą wytrwałością i uporem, prowadził dalej walkę. Okazał on wiele gorącego patriotyzmu i talentu wojskowego; napadany, ścigany jak dziki zwierz umiał się wymykać nieprzyjacielowi i nigdy rozbić się nie dał” – pisał powstaniec i historyk zrywu Walery Przyborowski. Od czerwca oddział księdza stoczył ponad 30 potyczek, wiele z nich przegrywając. Mackiewicz został też komisarzem województwa kowieńskiego. Ostatnie starcie stoczył 26 listopada. „Przemykając się z częścią oddziału z Poniewieskiego do Kowieńskiego, Mackiewicz, dopadnięty przez pułkownika Goriełowa, […] został rozbity. Czterdziestu powstańców miało poledz” – pisał Stanisław Zieliński w Bitwach i potyczkach 1863–1864. Po tej klęsce Mackiewicz zdecydował się rozpuścić oddział. Zapowiedział, że wróci wiosną, by podjąć walkę, sam natomiast postanowił przebić się do Francji, aby zorganizować broń i zaopatrzenie. W drogę wybrał się z dwoma oficerami. Zostali przypadkowo zauważeni przez kilku rosyjskich żołnierzy w przydrożnej karczmie. Mackiewicz próbował jeszcze uciekać, ale w mrozie i śniegu przeszedł zaledwie ok. kilometra. O pochwyceniu dowódcy niezwłocznie został powiadomiony Murawjow. Generał-gubernator Litwy nakazał natychmiast postawić go przed sądem, ten zaś w Wigilię skazał go na śmierć. Ksiądz Mackiewicz został powieszony cztery dni później.

 

Zobacz także

25 VII 1864

Można to nazwać sporem wśród elit. Powodem był stosunek do upadającego powstania. „Należy zapytać, co jest dla sprawy korzystniejsze: czy…

23 VII 1864

Jan Mincel ślub wziął praktycznie na łożu śmierci. Zapewne głównie ze względu na syna Zygmunta Jana, „którego w przedślubnym pożyciu…

22 VII 1864

Był synem Niemca i Francuski, wychowany został zamieszkałym niemal wyłącznie przez Niemców Rawiczu, a jednak „przylgnął do naszej narodowości. Jak…