Klęska i degradacja. Bitwa pod Wirem

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
23 VIII 1863

Nie jest pewne, kto zawinił w bitwie pod Wirem. Wiadomo za to, kogo obwiniono za tę porażkę. Dwa dni po zwycięstwie pod wsią Kowale oddziały Karola Cieszkowskiego „Ćwieka” i Władysława Eminowicza stanęły pod Wirem. Była piąta rano. „Spostrzegłszy rozlokowanych we wsi moskali, major Eminowicz wyprawił Ćwieka na lewe skrzydło, a sam z Rudowskim uderzył na wieś i wyparł nieprzyjaciela ze wsi na pole, które z jednej strony przylegało do bagna, a z drugiej strony do lasu, w którym oddział Ćwieka był rozlokowany”. Rosjanie znaleźli się w pułapce. Uderzenie na „Ćwieka” zostało odparte dzięki wsparciu jazdy Rudowskiego. „Musieli zmienić kierunek szyku i uderzyć całemi siłami na oddział Eminowicza i jego drewnianą artyleryę. Trzy godziny trwała walka, podczas której Ćwiek, zamiast przyjść z pomocą Eminowiczowi, zrejterował na Przytyk i Kaszowską Wolę do lasów bobrownickich” – pisał Stanisław Zieliński w Bitwach i potyczkach 1863–1864. Z tego powodu Rosjanie w końcu złamali opór powstańców. „Raz złamane szeregi już się sformować nie zdoławszy, uciekały w popłochu, rąbane przez kawaleryę moskiewską. Klęska była zupełna” – dodaje Zieliński. Jak napisał w meldunku Eminowicz, zginęło 25 ludzi, a sześćdziesięciu było rannych. Oddział został rozbity. Raport po bitwie wysłał też naczelnik wojenny w Radomiu, który całkowitą winą za klęskę obarczył Eminowicza. „Dodatkowo został posądzony o otrucie oficera o nazwisku Cybulski. I chociaż przeprowadzone śledztwo wykazało, że Cybulski zmarł śmiercią naturalną, gen. Bosak pozbawił go stopnia podpułkownika i odebrał dowództwo oddziału. Eminowicz zażądał rozprawy sądowej i wyjechał za urlopem do Wiednia” – pisał Jerzy Kowalczyk na stronie internetowej „powstanie1863”. Eminowicz wrócił do walki pod koniec roku. Wstąpił do oddziału w randzie szeregowca. Ciężko ranny w bitwie pod Opatowem został zrehabilitowany, przywrócono mu też stopień podpułkownika. Zmarł w marcu 1864 roku.

Zobacz także

03 VIII 1864

Bez wątpienia nominacja Jan Kurzyny na wszechmocnego pełnomocnika Rządu Narodowego poza granicami Królestwa Polskiego, była niezwykle kontrowersyjna. Bronisław Brzeziński, ostatni…

02 VIII 1864

Władze carskie wyrok śmierci uzasadniały, „sianiem postrachu w powiatach radzyńskim i łukowskim”. Leon Kot i jego złożony z 18 powstańców…

01 VIII 1864

To był przysłowiowy łabędzi śpiew powstania na Litwie. „Stan obecny Litwy jest okropny. Moskwa nie wybiera dróg, ażeby dojść do…