Głęboki śnieg i łatwy cel. Michał Marecki walczy na Podlasiu

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
14 I 1864

Dla wszystkich oddziałów powstańczych styczniowe, zimowe dni były najtrudniejszymi w całym powstaniu. „Surowa zima 1864 roku z dużą ilością zalegającego śniegu sprawiała ogromne trudności w marszach pieszym powstańcom. To z kolei powodowało, iż oddział Mareckiego tracił na lotności i stawał się łatwym celem dla krążących po Lubelszczyźnie kolumn wojsk rosyjskich” – pisał Karol Jadczak, w artykule o dowódcy Michale Mareckim. Mimo to dowódcy podejmowali także akcje zaczepne. „W zamiarze alarmowania załogi lubartowskiej podsunęli się Marecki i Leniecki d. 13. stycznia w okolice Lubartowa. Atoli wprowadzeni w błąd przez przewodnika, musieli zmienić kierunek marszu i przez Sobolów ruszyli na Kock” – czytamy w „Bitwach i potyczkach” Stanisława Zielińskiego. Rosyjski dowódca garnizonu wysłał za powstańcami pogoń – ok. 500 żołnierzy. Do bitwy doszło pod Skromowską Wolą. „Po sześciogodzinnej walce, parci przez przeważające siły nieprzyjacielskie, cofali się Polacy w porządku ku Pożarowu, gdzie ponownie stawiwszy opór, zmuszeni byli uchodzić w dalszym ciągu, aż w Turkowicach po dzielnej obronie, w której odznaczył się i poległ mężny kapitan Zawadzki, pokonani, rozdzielili oddziały” – dodawał Zieliński. W bitwie poległo 20 powstańców, a 15 ciężko rannych dostało się do niewoli. „Prócz tego dotkliwe straty poniosły oddziały w broni i amunicyi, której część zabrali kozacy na 2 furgonach: kilka tysięcy ładunków i 60 sztucerów” – pisze Zieliński. Po bitwie Marecki i major Józef Leniecki, postanowili rozdzielić oddziały. Marecki ruszył na południowy wschód, a Leniecki na południowy zachód. Mając nadal kłopoty z szybkim przemieszczeniem Marecki po kilku dniach postanowił rozwiązać piechotę, zachowując tylko 60 osobowy oddział konnicy. Marecki zginął 24 stycznia. Leniecki powstanie przeżył. Zmarł w Warszawie w 1909 r.

Zobacz także

03 VIII 1864

Bez wątpienia nominacja Jan Kurzyny na wszechmocnego pełnomocnika Rządu Narodowego poza granicami Królestwa Polskiego, była niezwykle kontrowersyjna. Bronisław Brzeziński, ostatni…

02 VIII 1864

Władze carskie wyrok śmierci uzasadniały, „sianiem postrachu w powiatach radzyńskim i łukowskim”. Leon Kot i jego złożony z 18 powstańców…

01 VIII 1864

To był przysłowiowy łabędzi śpiew powstania na Litwie. „Stan obecny Litwy jest okropny. Moskwa nie wybiera dróg, ażeby dojść do…