Decydująca bitwa o Szlezwik i Holsztyn. Wojska pruskie zdobywają umocnienia dybbolskie

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
18 IV 1864

Atak wojsk pruskich rozpoczął się o 2 w nocy. Dwie godziny później Prusacy rozpoczęli bombardowanie duńskich umocnionych pozycji. O 10 rano rozpoczęli szturm. „Wzięcie okopów pod względem militarnym okazał przewagę sił pruskich nad duńskiemi; wyborne roboty inżynierów i pionierów, oraz przewaga artyleryi, której działa rozorały okopy, utorowały drogę. Chwila do przypuszczenia szturmu bardzo szczęśliwie była obrana, i przyszła dla Prus w samą porę przed rozpoczęciem konferencyi, które z dnia 12 kwietnia przełożone na 20, odroczono ponownie do 25 kwietnia, zatem do poniedziałku” – donosiła „Gazeta Poznańska”. Wojna Prus i Austrii z Danią wybuchła na początku roku. Wówczas to sprzymierzone armie weszły do należących do Danii, a zamieszkałych głównie przez Niemców księstw Szlezwiku i Holsztynu. „W ten konflikt włączył się Bismarck, poszukujący w zewnętrznych sukcesach wyjścia z zatargu z własnym parlamentem. W obronie praw ludności niemieckiej wystąpiły łącznie Prusy z Austrią” – pisał prof. Stefan Kieniewicz w monografii powstania. Dodać należy, że konflikt ten w dużej mierze odwrócił uwagę Europy od wydarzeń w Królestwie. Najważniejszym starciem była bitwa pod Dybbol, z którego Duńczycy uczynili główny punkt obrony. Zakończyła się ona całkowitym zwycięstwem Prus. Według oficjalnych informacji armii duńskiej – łączne straty jej armii wyniosły 4 800 ludzi w tym ok. 700 zabitych i ponad 500 rannych, straty pruskie były znacznie mniejsze wyniosły ok. 1200 żołnierzy w tym niemal 300 zabitych. Po bitwie obie strony zawarły rozejm. W Londynie zaczęły się natomiast negocjacje w sprawie nowej granicy między Danią a Związkiem Niemieckim. Traktat pokojowy został podpisany 30 października. Przekształcił on księstwa Szlezwiku i Holsztynu w „austriacko-pruskie kondominium, pod wspólną suwerennością obu państw”. Nie na długo – kilka lat później o księstwa wybuchł konflikt austriacko-pruski. Bitwę po raz pierwszy w historii obserwowali przedstawiciele Międzynarodowego Czerwonego Krzyża po jednym po obu stronach frontu.

Zobacz także

29 VIII 1864

Wyrok na 21-letnim Antonim Muchowskim był lakoniczny. „Jakiego jest stanu nie wiadomo, pewnem jest tylko, że uczęszczał do gimnazjum. W…

28 VIII 1864

Podejrzenie padło na polskich zesłańców. „Obywatele Barnaułu, rozdrażnieni częstymi przypadkami oczywistych podpaleń, podejrzewali o umyślne ich wzniecanie zamieszkujących tam przestępców…

4 IX 1864

Udział Jastrzębskiego w powstaniu nie mógł zacząć się bardziej dramatycznie. Tuż przed pierwszym wymarszem z Horych-Horek w guberni mińskiej, nierozważnie…