Bohater drugiego planu, który stał się legendą. Aresztowania Władysława Rawicza

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
27 IX 1863

„Władysław Rawicz nie należał do czołowych wodzów styczniowego powstania, nie dane mu było ani prowadzić zastępów na polach bitew, ani potęgą ducha naginać woli powszechnej” – pisał prof. Henryk Mościcki we wstępie do biografii tego dowódcy. Dla Rosjan był jednak groźnym przeciwnikiem. „Dzięki cechom swojego charakteru, stosunkom i zamożności człowiek ten był o wiele szkodliwszy dla rządu i Rosji niż kilku szefów band razem wziętych” – stwierdził jeden z rosyjskich generałów już po egzekucji. Rawicz – zamożny właściciel ziemski – przed powstaniem należał do obozu Białych. Podobnie jak wielu innych członków tej frakcji, był przeciwny wybuchowi zrywu. Do Warszawy wysłał nawet memoriał, przedstawiając pogląd o braku szans na zwycięstwo. Jednocześnie deklarował, że będzie pełnił funkcje „jakie tenże Rząd za dobre dla Ojczyzny uznawszy nakaże mu pełnić [...]. Nie wolno dziś żadnemu Polakowi być bezczynnym, dlatego, że to, co dzieje się, nie według jego myśli i woli się dzieje”. W pomoc oddziałom powstańczym i organizację lokalnej władzy zaangażował się już wiosną. W mianowano go naczelnikiem cywilnym województwa podlaskiego. Wpadł przypadkiem – przebywając w gościnie w majątku Oborskiego. Carscy żandarmi przeprowadzili rewizję, szukając bielizny dla powstańców, znaleźli za to u innych gości dokumenty świadczące o działalności powstańczej. Wszystkich aresztowano. Dręczony obawą o syna Oborski postanowił zacząć sypać w zamian za wolność. Dopiero wówczas Rosjanie dowiedzieli się o funkcji Rawicza. Poddano go brutalnemu śledztwu. „Bity jest niemal codziennie. Moskwa chce z niego wydostać potwierdzenie zeznań poczynionych przez Oborskiego; jest on dziś prawdziwym męczennikiem sprawy. [...] Rawicz wciąż trzyma się dobrze, mimo odebranych cierpień nikogo z organizacji nie wykrył” – można przeczytać w raporcie sporządzonym dla Rządu Narodowego. 19 listopada Rawicz został skazany na śmierć. Nie pomogło nawet carskie ułaskawienie, które rodzina wybłagała u Aleksandra. By nie dotarło na czas namiestnik Fiodor Berg nakazał przyspieszenie egzekucji. Rawicz został powieszony 21 listopada. Obok ks. Stanisława Brzóski stał się legendą Podlasia, wiersz o nim napisał Teofil Lenartowicz, został też bohaterem dramatu Walerii Ciemniewskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Na zdjęciu Władysława Rawicz. Fot. polona.pl

Zobacz także

29 VIII 1864

Wyrok na 21-letnim Antonim Muchowskim był lakoniczny. „Jakiego jest stanu nie wiadomo, pewnem jest tylko, że uczęszczał do gimnazjum. W…

28 VIII 1864

Podejrzenie padło na polskich zesłańców. „Obywatele Barnaułu, rozdrażnieni częstymi przypadkami oczywistych podpaleń, podejrzewali o umyślne ich wzniecanie zamieszkujących tam przestępców…

4 IX 1864

Udział Jastrzębskiego w powstaniu nie mógł zacząć się bardziej dramatycznie. Tuż przed pierwszym wymarszem z Horych-Horek w guberni mińskiej, nierozważnie…