„Bitwa w chmurach”. Starcie pod Chattanoogą

Podziel się w social media!

Tekst na licencji CC-BY.
Tekst na licencji CC-BY.
Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
24 XI 1863

„Widziałem śmierć w niemal każdej wyobrażalnej formie” – pisał później jeden z żołnierzy Unii, który udał się na pole bitewne. Podczas obchodu zauważył też wielu rannych, nie mógł im jednak pomóc. Zwłaszcza konfederatom. „Znalazłem ich z wciąż nieopatrzonymi ranami. Jeden był postrzelony w płuca i bez wątpienia umierał”. Wraz z kolegą podzielił się z nimi jedzeniem, „oni prosili, by Bóg nas pobłogosławił, gdy ich zostawialiśmy”. Do starcia doszło w okolicach miasta Chattanooga nad rzeką Tennessee. W bitwie uczestniczyło ok. 72 tys. żołnierzy Unii i prawie 50 tys. konfederatów. W praktyce batalia składała się z trzech osobnych bitew rozegranych w dwa dni. Pierwszego stoczono przede wszystkim „bitwę wśród chmur”. Oddziały Unii uderzyły na Lookout Mountain, spychając konfederatów. Walki jednak zostały wstrzymane, wzgórze spowiła bowiem tak gęsta mgła, że uniemożliwiała militarne działania. Ostatecznie zostało ono w rękach żołnierzy Północy. Drugiego dnia konfederaci uderzyli na Missionary Ridge, lecz zostali odparci. O sukcesie unionistów zdecydował śmiały atak na okopy konfederackie. Wyparci z nich południowcy w panice zaczęli uciekać w stronę góry. Przeciwnicy nie odstąpili ich nawet na krok, co uniemożliwiło obrońcom Missionary Ridge ostrzał. Dzięki temu żołnierze Unii zdobyli w końcu pozycje zajmowane przez południowców. Konfederaci wycofali się w stronę Atlanty. Armia Północy straciła niemal 6 tys. żołnierzy, Południe ponad 8 tys.

Zobacz także

6 XII 1864

To była brawurowa ucieczka. „Otóż pewnego dnia jedna ze służących przyniosła w koszyku pod talerzami ubranie kobiece, w które się…

6 XII 1864

Swego czasu popularny, dziś niemal zapomniany, był na pewno Ludwik Potocki świadkiem bogatej w wydarzenia epoki. Część ze swoich wspomnień…

6 XII 1864

Dla wielu polskich byłych powstańców miało to być „nowe otwarcie”, dla władz austriackich pozbycie się „kłopotu”. W pierwszych miesiącach 1864…