Biały kożuszek z dziurami po kulach. Bitwa pod Myszyńcem

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
9 III 1863

„W tej krytycznej chwili Padlewski dopadł do kosynierów, schwycił ich sztandar i osobiście poprowadził do ataku. Żwawo ruszyli naprzód – pisał o szarży kosynierów Walery Przyborowski, powstaniec i historyk, w Dziejach 1863 r. – Sam Padlewski w tym ataku [...] narażał się na największe niebezpieczeństwo. Widoczny on był bardzo dla nieprzyjaciela, gdyż ubierał się zawsze w kożuszek biały barankowy, suknem jasnem podszyty, w białą konfederatkę z takiem że piórem i na białym jeździł koniu. Całe to białe ubranie miał podziurawione od kul, sztandar był poszarpany, nawet drzewce strzaskane”. Zygmunt Padlewski, naczelnik wojenny województwa płockiego i jeden z najważniejszych organizatorów powstania, objął dowództwo oddziału kilka dni wcześniej, przejmując komendę od Władysława Cichorskiego „Zameczka”. Zamierzał rozbudować oddział do 1500 żołnierzy, a później podzielić go na dwa, połowę oddając właśnie pod komendę „Zameczka”. Nie zdążył. Gdy carskie dowództwo dowiedziało się o miejscu stacjonowania powstańców, wysłało silne kolumny z Pułtuska i Łomży. Padlewski zajął pozycję kilometr od Myszyńca. Dopiero podczas walki dowiedział się o drugim rosyjskim oddziale i musiał podjąć walkę na dwa fronty. Według większości relacji jego szarża na czele kosynierów załamała się zaledwie o 20 kroków od linii wroga. Zdaniem Stanisława Zielińskiego (Bitwy i potyczki 1863–1864) bitwa trwała około sześciu godzin. Po nieudanym ataku powstańcy zaczęli się wycofywać, nie byli jednak ścigani przez Rosjan. Przez kolejne dni wojska carskie nadal szły w ślad za oddziałem Padlewskiego. Doszło też do kilku starć. 22 marca dowódca postanowił rozwiązać oddział. W kwietniu próbował wrócić do walki, próbując zorganizować nową partię, ale wpadł w zasadzkę i został aresztowany. Władze carskie ofiarowały mu uwolnienie w zamian za potępienie powstania. Padlewski jednak odmówił i sąd skazał go na karę śmierci. Został rozstrzelany 15 maja.

Zobacz także

03 VIII 1864

Bez wątpienia nominacja Jan Kurzyny na wszechmocnego pełnomocnika Rządu Narodowego poza granicami Królestwa Polskiego, była niezwykle kontrowersyjna. Bronisław Brzeziński, ostatni…

02 VIII 1864

Władze carskie wyrok śmierci uzasadniały, „sianiem postrachu w powiatach radzyńskim i łukowskim”. Leon Kot i jego złożony z 18 powstańców…

01 VIII 1864

To był przysłowiowy łabędzi śpiew powstania na Litwie. „Stan obecny Litwy jest okropny. Moskwa nie wybiera dróg, ażeby dojść do…