Austria gra na zwłokę. Plan wojny o Polskę odłożony

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Łukasz Starowieyski
23 III 1863

Na początku marca Napoleon III zaproponował Austrii sojusz, na mocy którego Polska zostałaby odbudowana pod władzą Habsburgów. Austria nie połknęła haczyka. „Sympatje jego dla Polski i Polaków są – twierdzę to – pretekstem. Rzecz jasna, że cesarz Napoleon byłby nader zadowolony, gdyby historja jego panowania mogła zapisać na swych kartach obok takich rezultatów, jak powiększenie moralne Francji przez poniżenie caratu w r. 1854 i jej powiększenie materjalne przez oswobodzenie Włoch w r. 1859 – nową ekspansję terytorjalną, mającą jako pretekst odbudowę Polski” – pisał austriacki ambasador książę Richard Metternich, który pojechał do Wiednia z ofertą cesarza. „Powrócił 23 t.m. z odpowiedzią wymijającą – pisał prof. Stefan Kieniewicz w monografii o Powstaniu Styczniowym. – Minister Rechberg [szef austriackiej dyplomacji] wiedział, że jeśli zacznie się wojna o Polskę, Austria będzie musiała się do niej przyłączyć, ażeby zabezpieczyć swe interesy w Warszawie. Nie zamierzał jednak ruszyć palcem, aby tę ryzykowną wojnę przyspieszyć”. W europejskiej grze uczestniczyła też Anglia, która była przeciwna zarówno zbyt bliskiemu sojuszowi francusko-austriackiemu, jak i interwencji zbrojnej na rzecz Polski. „Jeżeli Polacy potrafią jakoś stworzyć niepodległą Polskę, to trzeba ją uznać” – pisał do ambasadora w Paryżu angielski minister spraw zagranicznych John Russel.

Francja nie od razu porzuciła plany restauracji Polski. Francuski dyplomata Éduard Drouyn de Lhuys sondował jednocześnie w Londynie, Wiedniu, Petersburgu, a nawet w Berlinie możliwość odbudowy kraju „pod takim czy innym monarchą” – pisał Kieniewicz. Ostatecznie mocarstwa postanowiły wysłać do Rosji noty dyplomatyczne w sprawie Polski. Ich treść była różna, ale złożono je tego samego dnia. Datowano je na 10 kwietnia, a mister spraw zagranicznych Rosji otrzymał je tydzień później. Utrzymane w dość ostrym tonie, nie stawiały jednak konkretnych żądań pod adresem carskiego rządu. Co ciekawe, pod naciskiem francuskiej dyplomacji z notami w sprawie Polski wystąpiły też inne kraje – Szwecja, Dania, Holandia, Hiszpania, Portugalia, Włochy oraz Turcja. Działanie Rosji poparł tylko jeden kraj – Stany Zjednoczone.

Zobacz także

03 VIII 1864

Bez wątpienia nominacja Jan Kurzyny na wszechmocnego pełnomocnika Rządu Narodowego poza granicami Królestwa Polskiego, była niezwykle kontrowersyjna. Bronisław Brzeziński, ostatni…

02 VIII 1864

Władze carskie wyrok śmierci uzasadniały, „sianiem postrachu w powiatach radzyńskim i łukowskim”. Leon Kot i jego złożony z 18 powstańców…

01 VIII 1864

To był przysłowiowy łabędzi śpiew powstania na Litwie. „Stan obecny Litwy jest okropny. Moskwa nie wybiera dróg, ażeby dojść do…