Vilenskìj Věstnik”: gazeta official’naâ, političeskaâ i literaturnaâ, nr 28

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
28 III 1864

AUSTRJA. Komitet sejmu niższej Austrji uchwalił większością jednego tylko głosu Wystąpić na sejm z wnioskiem o unieważnienie wyboru Schuselki. - Wiedeńska rada miejska udała się do rządu z prośbą o pozwolenie wzniesienia pomniku nad grobem tych, którzy padli w Wiedniu 13 marca 1848. Rząd zezwolił na to, z warunkiem jednak, ażeby w napisie na pomniku nie było nic politycznego; rada miejska uchwaliła położyć następujący, prosty jak się zdaje, napis:,,13 marca 1848” lecz i ten uznany został za nieodpowiadający wyżej wzmiankonanemu zastrzeżeniu. DANJA. - Ministerjum oldenburgskie, wskutek zapytania zrobionego przez sejm, stanowczo zbija pogłoski krążące o zamianie księstwa oldenburgskiego na Holsztyn i część Szlezwigu. W wojnie szlezwigsko-holsztyńskiej, mniemanie publiczne miało głównie zwrócone oczy na stronę polityczną sprawy, a bardzo mało zaprzątało się jej stroną finansową. Tymczasem ta ostatnia ma również ważne znaczenie, a to znaczenie polityczne dla dwojga konstytucyjnych mocarstw niemieckich, które rozpoczęły bój bez przyzwolenia swoich parlamentów. Wiadomo, że austrjacki sejm cesarstwa udzielił kredytów tylko na zbrojną egzekucję w Holsztynie, nie zaś na wojnę z Danją. Skądże rząd bierze na tę wojnę fundusze? i jakim sposobem przyjdzie spłacić te wydatki? Wprawdzie rząd, po wyczerpaniu kilkudziesięciu miljonów, może zażądać w reichsracie kredytów dodatkowych; lecz co za powód mają narody Austrji do łożenia wydatków na wojnę, która dla nich wcale jest niepotrzebną? Sejm cesarstwa może odmówić rządów i kredytu. Łatwo przypuścić można, iż rząd spodziewa się otrzymać wynagrodzenie od strony pokonanej w boju, lecz od kogoż? Jeżeli księstwa pozostaną przy Danji, to wynagrodzenie kosztów spadnie na ten kraj zrujnowany i znękany przez wojnę.

 

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…