Polska, nr 10

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: oprac. ŁS
22 IX 1863

DYPLOMACYA POLSKA.

W dziennikach angielskich, czytamy obok życzliwych objaw dla sprawy narodowej, najsurowszą krytykę polskiej arystokracji. Nic nie wiedziała o przygotowaniach powstańczych a dziś chce ruch albo cofnąć albo na swoją korzyść obrócić. Niektóre osoby są imiennie wskazane i z Targowiczańskiemi pomieszane. Zarzucały im jezuityzm, nieudolność, brak patryotyzmu, wyrzucają im że nawet przywiązanych w tych tytułów nie dopełniają obowiązków. – Smuci nas że postępowanie magnatów polskich, żadnego udziału w powstaniu nie biorących, usprawiedliwia niejako te okropne zaskarżenia. Ale gdyby nawet oni tajnemi patryotycznemi poświęceniami, mogli te ciężkie zarzuty odeprzeć, to musimy ich o najwyższą nieudolność oskarżyć. Nie potrzebujemy dowodzić, jak mało liczymy na obcą pomoc; ale to prosty rozsądek wskazywał, że Władysław hrabia Zamojski, nie mógł i nie może być pożytecznym sprawie narodowej w Londynie. Ultramontanin, w bliższych stosunkach z członkami katolickimi parlamentu, mógł tylko pozyskać współczucie maluczkiej mniejszości. Miejsce dla jego usiłowań w Rzymie nie w Anglji. Do Anglji należało wysłać patryotycznych pasterzy protestanckich, światłego Mejselsa. Ich bytność i świadectwo wykryłyby w całej świetności, że zasada swobody sumienia, jest naszą narodową chwałą i potęgą. Parekroć sto tysięcy poświęconych na tego rodzaju missye, pożyteczne przyniosłyby owoce. Czas się nam wyliczyć z choroby wzywającej do służby publicznej tylko szlachtę, tylko katolików. Nauczyliśmy się, całą ludność polską nazywać bracią. Dowiedźmy to czynami. Katolicko-szlachecki komitet polski w Paryżu, oprócz innych błędów, jest parodją pierwotnych objaw powstania. Bezużyteczność zabiegów dyplomatycznych, zasłużoną karą wyłącznych, ultramontańskich usiłowań.

Zobacz także

20 IV 1864

Wypadkiem dnia wczorajszego jest zajęcie przez armia pruską okopów Dybelskich. Dotąd jeszcze naturalnie szczupłe tylko i urywkowe o przebiegu jego…

19 IV 1864

Ministerjum handlu w Prusach rozbiera teraz projekta, zaprowadzenia parowozów na drogach bitych, jak to ma miejsce w Pow: Bydgoskim, gdzie…

18 IV 1864

- Bilety wizytowe. Kuryer Warszawski wspomniał, że u Chińczyków bilety wizytowe znane są już od wieków. U nas zaś karteczki…