Nowiny ze Świata, nr 17

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: oprac. ŁS
1 XII 1863

Od powstania. No patrzcie moi kochani, nie jestże to oczywisty cud i łaska Boska, że oto dotąd jeszcze prawie jakby zimy nie było, i tak jak przeszłej zimy, tak może i tej, strzyma Pan Jezus okrutne mrozy, a to z litości nad biednymi powstańcami, naszymi braćmi, którzy nie dość, że już z tak możnym i barbarzyńskim nieprzyjacielem, walczą za wiarę święta i ojczyznę, to żeby za to, z okrutną macochą zimą, nie walczyli, bo skryte są drogi Opatrzności, a u Boga nie ma nic niepodobnego. W piśmie św. stoi: że kiedy raz Jozue, który walczył o świętą i prawą sprawę, widząc, że słońce blisko zachodu a bitka z wrogiem nie była jeszcze skończona i rozstrzygnięta, zawołał pełen ufność w Bogu: „Słońce stój” i słonko stanęło, i był dzień o dwie godziny dłuższy, i wygrał, i zwyciężył nieprzyjaciela, Jozue. Tak i dziś, gdy nasi bracia Polacy zawołali z ufnością, z pokorą i z czystem sumieniem: „Boże wszechmogący! Boże ojców naszych, zlituj się nad nami!” to któż wie, czy ten Ojciec litościwy i dobroci, nie ulituje się, i nie wstrzyma w powietrzu okrutnej zimy, aby tem dać świadectwo prawdzie, a znak barbarzeństwu, że oto staje Pan, po uciśnionej stronie. Bitki jak szły tak idą, i oto znowu w Lubelskiem pod Chełmem, oddziały Ruckiego i Kozłowskiego zwyciężyły moskali, i gnali ich aże pod sam Zamość, a potem oddziały naszych powstańców zwróciły się w inną stronę.

 

Za to znowu pod Tomaszowem, moskale obtoczyli 50 naszych konnych wojaków, w jednym dworze i wybili ich, i jeszcze do tego okrutnicy, jak zwykle, zrabowali cały dwór i wszystkich niewinnych bezbronnych wymordowali. Ale co już najsmutniejsze donieść wam musimy, że ten uczciwy dowódzca Czachowski, co od samego początku powstania, do teraz, bił tęgo moskali, a był to taki stary wojak, że jeszcze w 1831 r. bił się w Warszawie z Moskalem, zginął w tych dniach w Lubelskiem i to okrutnie nieszczęśliwym przytrafunkiem.

Zobacz także

26 VII 1864

Berlin, 25 Lipca. - Dzienniki wiedeńskie twierdzą, że układy pokojowe powiodą się pomyślnie. Austrya równie jak Prusy dały znać w…

25 VII 1864

WŁOCHY. Turyn 16 lipca. Sprawa kolei żelaznych południowych, sprawiła tu wielkie wrażenie. Rzadko kiedy umysły były tak podniecone, jak z…

24 VII 1864

KRÓLESTWO POLSKIE. Warszawa, 10 lipca. Baron Frederiks wydał rozporządzenie, które nakazuje policyi bacznie przestrzegać, aby przejeżdżającemu lub przechodzącemu namiestnikowi wszyscy…